Vrste bilansa | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Vrste bilansa". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

INTERNACIONALNI UNIVERZITET TRAVNIK
EKONOMSKI FAKULTET
SEMINARSKI RAD
VRSTE BILANSA
TRAVNIK,DECEMBAR 2011 GOD.
UVOD
Ekonomska situacija preduzeća se ogleda u veličini i strukturi njegovih sredstava i izvora sredstava. Da bi se sagledala ekonomska situacija preduzeća, potrebno je da se ona i formalno prikaže. U tu svrhu koristi se bilans, koji suštinski i nije ništa drugo do formalni prikaz date ekonomske situacije u preduzeću.U savremenom privrednom životu bilansi se koriste kad god treba izraziti stanje i rezultat neke privredne aktivnosti. U računovodstvu bilans se koristi kada se iskazuje stanje i rezultat preduzeća tako što se poslovni događaji, stanja i rezultati preduzeća iskazuju preko novčanih jedinica kao opšteg svodnog mjerila.Veoma značajna karakteristika bilansa jeste bilansna ravnoteža. Bilans stanja je finansijski izveštaj o stanju imovine, kapitala i obaveza na dan sastavljanja obračuna, odnosno na dan bilansiranja. Bilans stanja predstavlja dvostrani pregled koji prikazuje bilansnu imovinu i kapital (pasiva) i način investiranja (ulaganja) kapitala (aktiva); aktiva iskazuje na lijevoj, a pasivana desnoj strani, ili u vidu liste u kojoj aktiva prethodi pasivi. Aktiva predstavlja konkretne oblike sredstava sa kojima raspolaže preduzeće, a pasiva predstavlja izvore odnosno pripadnost sredstava preduzeća.Naime, bilans stanja je pregled stanja vriednosti aktive i pasive u određenom trenutku.Bilans se sastavlja na osnovu stvarnog stanja aktive i pasive, utvrđenog inventarom.Znači, bilans stanja je tabelarni prikaz sredstava i izvora sredstava određenog preduzeća na određeni dan. U nastavku je dat izgled jednog bilansa stanja.Ovaj izveštaj sadrži podatke o finansijskom položaju, uspešnosti i svim promjenama koje setiču finansijskog položaja preduzeća.
1.VRSTE BILANSA
Riječ bilans potiče od latinske riječi bilanx libra -vaga sa dva tasa.Najširu upotrebu riječ»bilans« ima u računovodstvu. Računovodstveno-tehnički gledano bilans je pregled u vidu dvostranog računa koji iskazuje stanje ili uspeh određeni dan. Računovodstvo tradicionalno koristi bilans stanja i bilans uspeha.Gledište da je bilans trenutna slika,izrađena u vidu pregleda u obliku dvostranog računa, naziva se statikom bilansa.Dinamika bilansa ukazuje na stvarna privredna zbivanja u preduzećima kao i na njihovu međusobnu povezanost i uslovljenost. Na osnovu bilansa stanja moguće je vršiti ne samo statičnu već i dinamičku analizu. U osnovi bilans uspjeha vuče koijren iz bilansa stanja.
U teoriji i praksi se razlikuju nekoliko vrsta bilansa:
1.1. Bilansi prema vremenu sastavljanja
Početni bilans- sastavlja se na početku poslovanja, kada se naziva i osnivački bilans, ili na početku poslovne godine.
Krajnji bilans -se sastavlja na kraju poslovne godine,odnosno na završetku obračunskog perioda.
1.2. Bilansi prema namjeni i cilju sastavljanja
Redovni bilans- se sastavlja u tačno određenim vremenskim intervalima, na početku il ina kraju poslvnog perioda.
Bilans fuzije- se sastavlja prilikom spajanja dva ili više preduzeća u jedno, ili prilikom pripajanja jednog preduzeća drugom.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET