Učesnici na finansijskom tržištu | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Učesnici na finansijskom tržištu". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UVOD
Bankarski sektor predstavlja jednu od ključnih komponenti savremenog finansijskog tržišta , što zbog obima sredstava koja posjeduju, tako i zbog specifičnosti same banke u prikupljanju i plasiranju sredstava. Posebnu ulogu na finansijskom tržištu ima Centralna banka, koja svojim mjerala kreditno-monetarne politike utiče na finansijska kretanja u jednoj zemlji. Putem eskontne politike i stope obaveznih rezervi, Centralna banka na finansijsko tržište utiče posredno, pošto se ove odluke tiču drugih učesnika, prije svega banaka.
Uobičajena podjela banaka:
centralne banke,
poslovne,
komercijalne (depozitne),
investicione,
univerzalne,
ostale vrste banaka.
U nastavku seminarskog rada, detaljnije ćemo opisati svaku od navedenih podjela.
CENTRALNA BANKA
U najvažnije funkcije Centralne (narodne) banke se ubraja:
emisija novca, kovanog novca i kredita,
sprovođenje mjera monetarno kreditne politike,
sprovođenje eskontne politike,
sprovođenje politike otvorenog tržišta,
sprovođenje politike obavezne rezerve,
sprovođenje politike aktiviranja i dezaktiviranja depozita,
sprovođenje politike selektivnog kreditiranja i kontrole rada banaka,
održavanje spoljne likvidnosti nacionalne ekonomije,
obavljanje poslova za račun banke.
U osnovi formiranja centralnih banaka je emisiona funkcija. Centralna banka preko svojih specijalizovanih institucija kao što je Zavod ili Agencija za izradu novčanica emituje gotov novac. Međutim, ona emituje i primarni novac tako što odobrava kredite poslovnim bankama, ili od njih kupuje nedospjela potraživanja.
Postoji više tokova formiranja primarnog novca, a u osnovi se mogu posmatrati kao:
autonomni,
kreditni i
eskontni.
Najveći dio primarne emisije ostvaruje se kreditnim putem. Odobravanje kredita od strane centralne banke, primarni novac postaje monetarna baza za dalji proces kreiranja novca i obezbjeđenja kreditne multiplikacije kod poslovnih banaka, što znači da se odobravanjem kredita klijentu poslovne banke prenosi dio primarnog novca na klijenta banke, da bi se isti dijelom vratio u banku sa uključivanjem klijentovog tekućeg računa u tekući račun banke.
Kreditna multiplikacija primarnog novca se sužava izdvajanjem obavezne rezerve po osnovu stanja i strukture depozita, kao i putem pretvaranja javnog dijela depozita u gotov novac. Na ovaj način se sužava monetarna baza za sekundarnu emisiju novca u poslovnim bankama. Autonomni tokovi primarne emisije ostvaruju se putem deviznih transakcija, a eskontni tokovi prodajom hartija od vrijednosti prije roka njihovog dospijeća. Kreditni oblici primarnog novca usmjereni su od strane Centralne banke ka poslovnim bankama i odnose se na:
kredite za likvidnost - odobravaju se od strane Centralne banke poslovnim bankama u slučajevima njihove izražene nelikvidnosti.
kredite po osnovu raspoloživih vrijednosnih papira - odobrava Centralna banka uz provjeru realnog postojanja istih.
selektivne kredite - odobrava Centralna banka poslovnim bankama na osnovu dokumentarne podloge ili na osnovu ranije plasiranih kredita za određene namjene.
kredite usmjerene ka državi - odobrava ih Centralna banka u funkciji obezbjeđenja finansiranja budžetskih potreba. Prenošenjem sredstava za budžetskih na račune depozitara poslovnih banaka dotična sredstva postaju osnov za dalju kreditnu multiplikaciju.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET