Strategija privrednog razvoja u novom okruženju | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Strategija privrednog razvoja u novom okruženju". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Економски факултет
Национална економија
Тема: Стратегија привредног развоја у новом окружењу
Ментор: Студент:
Ниш, мај 2010.
С А Д Р Ж А Ј
Увод 3
Појам стратегије развоја 4
Улога државе у одређивању стратегије развоја 5
Вашингтонски консензус. За или против? 6
Процес глобализације и транзиције 7
Шта доноси национална стратегија привредног развоја Србије 9
Увод
Развој уопште представља процес унапређења неке појаве у датом окружењу, која може довести до мањих или већих, пожељних или непожељних промена у окружењу. Развој је не-што што у себи садржи квалитетне особине поред квантитативних. Развој можемо посматра-ти као процес промена које се могу дешавати у одређеном простору и времену. Циљ развоја јесте побољшање живота, а та побољшања можемо остварити кроз промене у простору и вре-мену. Развојна политика је различита за неке земље, тј. негде је лоша, а негде добра.
Под појмом привредног развоја подразумевају се разноврсне активности појединаца и привредних субјеката које се предузимају у друштву. Те активности за последицу имају ства-рање материјалних и других вредности којима се задовољавају многобројне потребе, како појединаца, тако и друштвене заједнице.
У основи привредног развоја јесте привређивање, тј. производња материјалних и нема-теријалних добара. Привредни развој се манифестује порастом економског богатства дру-штва, односно његовог вредносног увећања као и иновацијама у управљању развоја. У еко-номском смислу развој најчешће дефинишемо као процес позитивних промена, тј. као процес који доводи до побољшања благостања.
Привредни развој не мора увек подразумевати повећање масе друштвеног прозвода и економских добара, односно друштвеног производа, он може такође обухватати и:
стриктне промене у привреди,
редефинисање друштвене активности у организовању и усмеравању привредних токова и
промене у начину функционисања појединих сегмената друштвене репродукције.
Да би се горе наведене промене потврдиле као привредни развој потребно је да се оне након одређеног времена одразе на натурално или вредносно повећање богатства једне дру-штвене заједнице.
Привредни развој укључује квантитативне и квалитативне промене у привређивању, а то подразумева:
увећање производних моћи привреде кроз повећано учешће елемената процеса при-вређивања,
пораст богатства друштва и
различите варијације у погледу одговарајућег друштвеног оквира привређивања, као и анимирање фактора привређивања по основу научног и одговарајућег техно-лошког прогреса, а све у функцији ефикаснијег развоја.
Привредни развој је веома битан за сваку земљу. Јер што је земља развијенија, бољи су услови живота, има довољно радних места и ствари генерално боље функционишу. Заједно са привредним развојем земља постаје више цењена у свету, а то отвара врата новим шан-сама које додатно могу помоћи да се привредни развој одведе на још већи ступањ.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET