Porez na dodanu vrijednost (PDV) | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Porez na dodanu vrijednost (PDV)". Rad ima 31 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


International University "Philip Noel-Baker" Sarajevo
SEMINARSKI RAD
Predmet: Javne finansije
TEMA: POREZ NA DODANU VRIJEDNOST (PDV)
Vedran Alagić Dr.sc. Marinko Markić
Sarajevo, 2010. Godine
SADRŽAJ
UVOD
“ Porez je davanje u novcu koje država ubire od pojedinaca, na osnovu svoga suvereniteta, bez direktne protivnaknade, a u cilju pokrivanja javnih tereta “.(Gaston Jeze –Žez ),
“ Porez je onaj dio imetka koji svaki građanin daje državi, stoga da drugi dio sigurno može posjedovati “. (Monteskije),
“ Porez je novčano davanje fizičkih i pravnih osoba, kao i eventualnih javnih preduzeća, prema njihovoj poreskoj sposobnosti koje ubire javna vlast, oslanjajući se pri tome na svoju silu i to bez direktne protivnaknade, a u cilju pokrivanja javnih tereta države i ostalih javnih teritorijalnih tijela, ili u cilju intervencije javne vlasti. (Lucien Mehl).
Savremena finansijska teorija je istakla da porezi djeluju na preraspodjelu nacionalnog dohotka te da se porezima daje značajna funkcija u vođenju određene ekonomske politike.
U finansijskoj teoriji i praksi prihvaćena je, uglavnom, podjela poreza na direktne i indirektne poreze.
Ove dvije grupe poreza razlikuju se na osnovu tog koji se porezi plaćaju prilikom trošenja dohotka - indirektni porezi odnosno porezi čije se plaćanje zasniva na izvoru prije trošenja dohotka - direktni porezi.
U indirektne poreze spadaju: carine. akcize, porez na dodatu vrijednost, putarine prelevmani itd.
Polazeći od značaja pojedinih vrsta indirektnih poreza,a i u pogledu iznosa sredstava koja se obezbjeđuju po osnovu istih, posebnu pažnju i prostor u radu posvetit ću načinu utvrđivanja i naplate poreza na dodatu vrijednost.
OPĆENITO O POREZU NA DODATU VRIJEDNOST
Pojam, nastanak i cilj poreza na dodatu vrijednost (PDV)
Porez na dodanu vrijednost (u daljem tekstu PDV) nije poseban niti novi oblik poreza. PDV je višefazni porez. Plaća se kontinuirano u svim fazama proizvodnoprometnog ciklusa i od svih učesnika u tom prometu.
PDV je u BiH zamijenio dosadašnji (sistem) poreza na promet proizvoda i usluga počev od 01.01.2006.godine. PDV je porez koji se zaračunava i plaća kontinuirano u svim fazama proizvodnoprometnog ciklusa i od svih učesnika u tom prometu ( PDV obveznika ).
Cilj oporezivanja porezom na dodatu vrijednost je da se ovim porezom optereti samo promet koji služi krajnjoj potrošnji. Generalno se oporezuje svaki promet, ali se poreska obaveza umanjuje za iznos poreskog odbitka. Zato porez na dodatu vrijednost ne opterećuje cjelokupni promet, već samo dodatu vrijednost (višak vrijednosti ) zbog čega se i zove porez na dodatu vrijednost.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET