Porez na dobit Republike Srpske | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Porez na dobit Republike Srpske". Rad ima 26 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

УНИВЕРЗИТЕТ СИНЕРГИЈА
ДЕПАРТМАН ОСНОВНИХ СТУДИЈА
БИЈЕЉИНА
СЕМИНАРСКИ РАД
Тема: Порез на добит Републике Српске
Професор: Студент:
Др Слободан Бараћ
Садржај:
1.Увод
Свака држава, неовисно од величине територије, економске и привредне развијености, унутрашњег уређења, социјалне политике и сл., има потребу за одређеним средствима за реализацију и извршење својих циљева, задатака и функција. Потребна средства држава обезбјеђује из различитих извора и на различите начине. Углавном то су порези, царине, допрноси, таксе, јавни зајмови, итд.
Највећи износ средстава (око 75%) обезбјеђује се из пореза. При томе, ни једна држава не обезбјеђује средства само из једног пореза, него из више врста пореза и извора. То намеће потребу јединственог опорезивања, тј. да не смије постојати стихијска и непланска шароликост у опорезивању.
Порески систем представља подсистем економског система. Он је резултат друштвено-економског и политичког система, као и самих циљева који се њиме желе остварити.
У зависности од облика у којима се јављају и постоје, порески системи се дијеле на:
порески монизам, и
порески плурализам.
Порески монизам представља такав порески систем гдје постоји
само један порез. Држава једним јединственим порезом опорезује све
привредне и друге субјекте, сразмјерао њиховој способности. Стога, општа
карактеристика пореског монизма је једноставност, прегледност и лака
спроводљивост.
Оваква гледишта, посматрано с аспекта данашњег времена, могућа су само у теорији, а у пракси засигурно не. Ово из разлога што се на основу једног пореза не могу обезбиједити довољна средства за покриће расхода једне државе. Порески обвезници би теже подносили порески терет. Сматра се да је лакше поднијети више мањих, него један већи порески терет. Евазија пореза била би израженија. Не може се обезбиједити ни задовољавајућа равномјерност у опорезивању. Сви субјекти опорезивања веома тешко би се могли обухватити. Дакле, „основна слабост овог система је: нужност постојања врло високих пореских стопа и пореске пресије; недовољна средства; велика евазија пореза и тешкоће у вези са утврђивањем и убирањем пореза" , као и оређени психолошки утицај на пореске обвезнике.
2.Елементи опорезивања
Сложеност пореског система намеће потребу да се нешто више појасни пореска терминологија, тј. елементи опорезивања, како би се лакше разумјела ова проблематика. Под пореском терминологијом подразумијева се скуп назива који се у литератури спомињу, а у пракси користе при опорезивању.
Све те термине или елементе опорезивања можемо груписати у двије групе и то:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET