Porez na dobit preduzeća | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Porez na dobit preduzeća". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


UVOD
Dosadašnji sistem oporezivanja preduzeća (do 1992.) za osnovu oporezivanja nije uzimao rezultate rada, već sredstva za proizvodnju. Radne organizacije, dakle nisu mogle voditi elastičniju politiku cena i podešavati ih tržišnim promenama, odnosno konjunkturi. Dosadašnji sistem oporezivanja, koji je bazirao na oporezivanju faktora reprodukcije ili sredstava proizvodnje, dovodio je do povećanja troškova poslovanja, do inflacije troškova, do sistematskog oduzimanja dela sredstava privrednih subjekata, bez obzira na rezultate rada, a sve je to prouzrokovalo produbljavanje nestabilnosti i povećanje negativnog uticaja na privredna kretanja. Takav sistem je potencirao stalni rast ličnih dohodaka i radno intenzivnim i kapitalno-intenzivnim granama, posebno u radno-intennzivnim, dovodeći do "ujednačavanja" dohotka na višem nivou, znatno iznad rasta produktivnosti rada, odnosno stvarajući brzi rast zahvata iz privrede za javnu potrošnju uz stalno slabljenje akumulativne i reproduktivne sposobnosti privrede. Isto tako, ovaj sistem oporezivanja dovodio je privredne subjekte u nepovoljniji položaj na svetskom tržištu, zbog većeg poreskog opterećenja i cena u našoj privredi, čime je došlo do razvoja brojnih i raznovrsnih subvencija, da bi se izjednačio njihov položaj na svetkom tržištu.
Novi sistem, stoga prelazi na oporezivanje rezultata rada, umesto dosadašnjeg oporezivanja faktora proizvodnje. To bi trebalo da dovede do otklanjanja uočenih slabosti prethodnog sistema oporezivanja, ali i do ujednačavanja poreskog tereta svih subjekata, položaja na tržištu, kapitalno i radno intenzivnih grana privrede. To se postiže prenošenjem oporezivanja s ličnih dohodaka na dohodak privrede odnosno dobit korporacija.
Oporezivanje preduzeća u novom finansijskom sistemu treba da osigura veću elastičnost u poslovnoj politici preduzeća, veću finansijsku samostalnost, uz jačanje njihove akumulativne i reproduktivne sposobnosti, raspored poreskog tereta koji treba da dovede do ujednačavanja uslova poslovanja na tržištu i sticanja dohotka i dr. Time politika oporezivanja postaje sastavni deo razvojne i stabilizacione ekonomske politike, što je do sada bilo potpuno nerazvijeno. To se postiže uvođenjem poreza na dobit i poreza na promet kao osnovnog izvora sredstava za finansiranje javne potrošnje.
Poreski sistemi i politika utvrđuju osnovne elemente oporezivanja:
predmet oporezivanja,
poreskog obveznika,
poreske stope.
Na teritoriji Srbije postoje sledeće vrste poreza koje se koriste za oporezivanje preduzeća: porez na prihod od samostalne delatnosti, paušalno oprezivanje, porez na dobit, porez na imovinu, porez na dodatu vrednost, porez na lična primanja zapsolenih, porez na dividende i udele u dobiti.

POREZ NA DOBIT PREDUZEĆA
Obveznici poreza na dobit su, između ostalih, i preduzeća koja su organizovana u jednom od sledećih oblika: akcionarsko društvo, društvo sa ograničenom odgovornošću, ortačko društvo, javno preduzeće, društveno preduzeće i komanditno društvo.
Zakon kao obveznike poreza na dobit preduzeća poznaje pravna lica - rezidente koja su osnovana ili imaju sedište na teritoriji Republike, i pravna lica - nerezidente Republike čije je sedište van Republike po osnovu dobiti koju ostvare poslovanjem stalne poslovne jedinice na teritoriji Republike.
Kapitalni dobici i gubici
Kapitalni dobitak predstavlja pozitivnu razliku između prodajne i nabavne cene određene imovine, stim da negativna razlika predstavlja kapitalni gubitak. Kapitalni dobitak uključuje se, na zakonom propisani način, u oporezivu dobit. Kapitalni gubitak, može se prebiti sa kapitalnim dobitkom ostvarenim prilikom prodaje nekog drugog prava iz imovine u istoj godini. Ukoliko se i posle prebijanja iskaže kapitalni gubitak, dopušteno je njegovo prebijanje na račun budućih kapitalnih dobitaka u narednih 10 godina.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET