Off shore kompanije | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Off shore kompanije". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Uvod
Osnovni razlozi i motivi, kojima se može objasniti interes subjekata domaćeg porekla (fizičkih i pravnih lica) da planiraju i organizuju svoje poslovanje, odnosno obavljanje delatnosti koja je stvarno skoncentrisana i vrši se u Srbiji, preko osnivanja “off shore”, “shell” ili “SPV” kompanija, odnosno uopšte kompanija registrovanih u inostranstvu, može se u najkraćem podeliti na nekoliko osnovnih razloga. Neki od istorijskih razloga i uzroka spadaju u domen pre svega političkih razloga, što se odnosi na slučaj firmi nastalih sredinom 90-tih, godina prošlog veka, dok ostali razlozi predstavljaju čisto ekonomske razloge, odnosno mogućnost za korišćenje poreskih olakšica, u skladu sa važećim Zakonima RS, a što se odnosi na firme osnivane nakon 2000-te godine.
1. Sredinom 90-tih godina prošlog veka započet je značajniji talas osnivanja “off shore” kompanija. Uzrok za tako nešto su pre svega sankcije UN, koje su u dužem vremenskom periodu, uslovile nemogućnost direktnog i redovnog poslovanja domaćih pravnih lica sa inostranstvom, odnosno u potpunosti onemogućile međunarodni platni promet iz Srbije.
Tada dolazi do ozbiljnog i kontinuiranog odliva deviznih sredstava iz Srbije, tako što su u cilju izbegavanja ekonomske blokade, neformalnim putem, van redovnog platnog prometa, iz Srbije iznošena devizna sredstva u gotovini ili usmeravani prilivi ka inostranstvu usled nemogućnosti da se plati prema Srbiji. Ta sredstva su nakon toga, deponovana na račune kod banaka u inostranstvu (najčešće Kipar, često Liberija, Liban), koji su formalno otvarani na imena raznih fizičkih ili pravnih lica registrovanih. Sve to vršeno je na potpuno neformalan način, bez bilo kakve zakonske, odnosno institucionalne kontrole, koristeći liberalne propise tada zemalja van EU. Država je kao opravdalje koristila činjenicu da je tako vršeno plaćanje strateških i osnovnih državnih potreba (nabavka energenata i sl.), dok su privrednici iz Srbije morali da obezbede opstanak svog poslovanja.
Pored države koja je svoja sredstva iznosila i deponovala, između ostalog i u bankama koje je na Kipru za tu potrebu posebno osnivala (npr. “Jugobanka Kipar”), na istovetan način iznošena su i devizna sredstva velikih državnih, pre svega, spoljnotrgovinskih firmi, koje su izbegavajući sankcije, a u cilju omogućavanja nastavka poslovanja, registrovale firme na Kipru ili u drugim zemljama u kojima su imale razrađene ili ugovorene poslove. Formalni i nominalni vlasnici, odnosno osnivači tih kompanija, bila su lica “od poverenja” iz Srbije. Gotov novac u vlasništvu države ili državne firme, na isti način kao i u slučaju državnog “crnog” novca, bio je “neformalno” iznošen u gotovini i uplaćivan od strane i na ime tog fizičkog lica kao osnivača, u vidu osnivačkog kapitala, a kod Kiparske ili banke u nekoj drugoj jurisdikciji, kod koje je ta firma imala otvoren račun.
Opšte je poznato da je na navedeni način iz Srbije tokom devedesetih godina izneta sve do danas nepoznata suma novca. Sudbina tog novca ni do danas nije potpuno razjašnjena, niti je razjašnjeno i obelodanjeno ko sve danas raspolaže i kontroliše navedena sredstva.
U okviru predstavljenog modela transakcije, novcu koji je jednom iznet i deponovan kao osnivački kapital u strano privredno društvo, transakcijom preko strane poslovne banke, mogao se nakon toga, nizom transakcija, odnosno nizom osnivanja pravnih lica u različitim jurisdikcijama ili raznim statusnim promenama, prikriti stvarno poreklo, odnosno otežati utvrđivanje stvarnog porekla. Nakon toga se isti novac, prikrivajući se iza strane firme, vraća u Srbiju, kao naizgled strana investicija. Nema nikakve sumnje da je značajan deo takvog novca, mogao učestvovati i da je sigurno i učestvovao u postupku privatizacije u Srbiji.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET