Bilans stanja | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Bilans stanja". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Bilans stanja – pojam, vrste i uloga (eng. Balance sheet, nem. Bilanz,)
Ekonomska situacija preduzeća se ogleda u veliĉini i strukturi njegovih sredstava i izvora sredstava. Da bi se sagledala ekonomska situacija preduzeća, potrebno je da se ona i formalno prikaže. U tu svrhu koristi se bilans stanja, koji suštinski i nije ništa drugo nego formalni prikaz date ekonomske situacije u preduzeću.
Naziv Bilans stanja potiĉe od latinske reĉi – bilancio- vaga sa dva tasa.
Naime, bilans stanja je pregled stanja vrednosti aktive i pasive u odreĊenom trenutku. Bilans stanja se sastavlja na osnovu stvarnog stanja aktive i pasive, utvrĊenog inventarom! Znaĉi, bilans stanja je tabelarni prikaz sredstava i izvora sredstava odreĊenog preduzeća na odreĊeni dan. Bilans je dvostruki prikaz jedne iste stvari. Na njegovoj levoj strani, u aktivi, iskazana su sredstva prema svom sastavu, prema konkretnim oblicima, razvrstanim prema svojoj funkciji u preduzeću na osnovna i obrtna sredstva. Na njegovoj desnoj strani, pasivi, obuhvaćena su ista ta sredstva prema naĉinu pribavljanja, odnosno prema izvorima. Usled toga, leva strana (aktiva) i desna strane bilansa (pasiva) moraju uvek biti u ravnoteži !
Najĉešće se bilans definiše kao dvostrani tabelarni pregled kojim se grupisano i sumarno, u vrednosnom izrazu prikazuju sva imovina preduzeća i izvori finansiranja te imovine (izvori sredstava) u jednom odreĊenom trenutku. Iako u praksi bilans ne mora da ima formu dvostranog tabelarnog pregleda, prethodna definicija je za didaktiĉke i školske svrhe veoma zahvalna. Bilans se sastavlja na osnovu inventara. Inventar je detaljan popis sredstava i izvora sredstava preduzeća. Inventar je sastavni deo knjigovodstvene evidencije. Nastaje kao rezultat popisivanja (inventarisanja) svih sredstava i izvora sredstava preduzeća u odreĊenom trenutku. Poĉetni bilans se sastavlja na osnovu poĉetnog inventara. Inventar predstavlja popis u vidu spiska svih imovinskih delova, i sadrži sve podatke vezane za tu imovinu (sredstva): koliĉinu, cene i vrednost. Za svaki oblik imovine u aktivi, kao i za svaki deo pasive, sastavlja se poseban popis (inventar). Tako se sastavlja poseban inventar za osnovna sredstva, poseban inventar za zalihe materijala, gotove proizvode, novĉana sredstva i sl. Dakle, i inventar i bilans prikazuju sredstva i izvore sredstava preduzeća na odreĊeni dan, s tim što inventar prikazuje sredstva i obaveze pojedinaĉno po koliĉini i vrednosti, dok bilans prikazuje sredstva i izvore sredstava samo vrednosno, i to grupisano (zbirno), dakle pregledno. Može se reći da je bilans „rekapitulirani” inventar.
- SASTAVLJANJE BILANSA STANJA –
Bilans se sastavlja tako što se iz inventara preuzimu vrednosti svih grupa sredstava i unose na levu stranu bilansa, koja se naziva aktiva i vrednosti inventara koje imaju karakter pasive, koje se svrstavaju na desnu stranu bilansa, koja se naziva pasiva. Red unošenja pojedinih pozicija u bilans je propisan tzv. bilansnom šemom. Zakonski propisi obavezuju preduzeća da popisivanje vrše najmanje jednom godišnje, po pravilu na kraju poslovne godine, za potrebe sastavljanja bilansa stanja i bilansa uspeha. U nastavku je dat izgled jednog bilansa stanja :
Kada uporedimo inventar i bilans stanja, odmah možemo zapaziti da je zbir isti, tj. da ukupna vrednost sredstava i izvora i po inventaru i po bilansu iznosi 1.610.000,00 dinara. Zbir je istovetan jer i inventar i bilans daju pregled aktive i pasive istog preduzeća u isto vreme. Ipak, možemo uoĉiti odrenene razlike :
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET