Bezgotovinsko poslovanje, samouslužni sistemi | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Bezgotovinsko poslovanje, samouslužni sistemi". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


BEZGOTOVINSKO POSLOVANJE. SAMOUSLUŽNI SISTEMI
Sadržaj:
Bezgotovinsko poslovanje ima sve veći udeo u platnom prometu, kao i svakodnevnom plaćanju roba i usluga. Kao glavne istrumente bezgotovinskog plaćanja spomenućemo čekove, platne kartice, i instrumenti koji su karakteristični za platni promet između pravnih lica.Da bi sva ova plaćanja mogla brzo i nesmetano izvrše spomenućemo i samouslužne sisteme u koje spadaju bankomati, POS sistemi i sisteme kućnog bankarstva. Takođe treba naglasiti sve rizike i prednosti prilikom vršenja tih plaćanja.
Ključne reči: bezgotovinsko poslovanje, samouslužni sistemi, čekovi, platne kartice, homebanking sistemi, POS/EFT sistemi, rizici korićenja
1. Pojam bezgotovinskog poslovanja
Bezgotovinsko poslovanje je plaćanje preko računa učesnika u platnom prometu, tj. prenos sredstava sa računa dužnika na račun poverioca za izvršen promet roba i usluga.
Instrumenti bezgotovinskog poslovanja
Čekovi
Platne kartice
Kreditni transferi
Drugi instrumenti bezgotovinskog plaćanja u platnom prometu (između pravnih lica )
Čekovi
Ček je vrednosni papir kojim njegov izdavatelj (trasant) daje nalog drugoj osobi (trasatu) da iz njegova pokrića isplati određeni iznos novca korisniku čeka (remitentu).
Gotovinsko plaćanje kao tradicionalni način plaćanja dobio je alternativu još krajem prošlog veka da bi , počev od perioda između dva rata, pa do danas pod uticajem razvoja privrede, robne razmene i lične potrošnje značajniji deo plaćanja prepustio tada novom savremenom istrumentu bezgotovinskog plaćanja – čeku.
Osnovni istrument bezgotovinskog plaćanja do polovine sedamdesetih godina bio je ček. To je jedan od najprihvaćenijih istrumenata, prvenstveno u SAD, a nešto kasnije i u razvijenijim zemljama zapadne Evrope i Japanu. Ček je imao nekoliko pojavnih oblika koji su ujedno i određivali njegovu funkciju i upotrebu. Ti pojavni oblici su sledeći:
Klasični ček
Lični ček
Certificirani ček
Bankarski travellers ček
Klasični ček je najšire prihvaćeni istrument bezgotovinskog plaćanja, koji polako ustupa mesto savremenim oblicima plaćanja kao što su debitno kreditne kartice. Ujedno klasični ček je i najstariji istrument bezgotovinskog plaćanja.Kao poseban elment u standardizaciji ovog istrumenta bezgotovinskog prometa nameće se i potreba njegove zaštite od sve prisutnije pojave falsifikata i raznoraznih zloupotreba. S toga je opredeljenje UBJ da se zaštita čekovnih blanketa, prevashodno od pojave falsifikata, izvrši putem nanošenja jedinstvenog holograma naišla na razumevanje i prihvatanje od strane velikog broja bankarskih institucija. Ipak neophodno je učiniti dodatne napore kako bi se ovaj vid zaštite čekovnih blanketa ugradio u osnovni standard fizičkih karakteristika čeka pa samim tim bio i obavezujući element u proizvodnji čekovnih blanketa za sve bankarske institucije.
Lični ili privatni ček je instrument bezgotovinskog plaćanja, koji ima široku primenu u svetu, dok je kod nas bilo više pokušaja da se uvede ovaj instrument bezgotovinskog plaćanja koji su svi uglavnom završili neuspehom ili odlaganjem uvodjenja. Po pravilu fizičko lice je trasant tj. izdavalac ličnog čeka, a mogu biti i pravna lica (firme, ustanove). Lični ček je plativ samo u zemlji i koristi se za plaćanje roba i usluga, a po potrebi i za podizanje gotovine.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET