Berze i berzansko poslovanje - pojam, geneza i razvoj berzi | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Berze i berzansko poslovanje - pojam, geneza i razvoj berzi". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 Visoka škola za primijenjene i pravne nauke
"Prometej"Banja Luka Ul. Knjaza Miloša 10A, tel. 051/315-780, fax. 051/315-820, e mail: prometej@prometejbl.com, www. prometejbl.com
Seminarski rad
Finansijska tržišta i berzanski menadžment
BERZE I BERZANSKO POSLOVANJE – POJAM, GENEZA I RAZVOJ BERZI
Banja Luka,oktobar, 2011 godine
SADRŽAJ:
Sadržaj 2
Uvod 3
Pojam berzi 4
1.1 Mjesto trgovanja 4
1.2 Predmet trgovine 5
1.3 Pravila trgovanja 5
1.4 Učesnici 5
2. Nastanak berzi 6
3. Vrste berzi 8
Zaključak 12
Literatura 13
UVOD
Berza je mesto na kome se kupuje i prodaje, prvi je odgovor koji se skoro uvek čuje na pitanje „Šta je to berza?“ Naravno, ovaj odgovor je tačan, ali je i toliko i širok, ako je drugačiji i mogao da bude. Po čemu bi se, onda, berza razlikovala od pijace, ili bilo koje prodavnice, ili od tržišta u cjelini? A upravo u toj razlici leži suština berze kao institucije.
Razlika se sastoji u tome čime se trguje i kako se trguje. Predmet trgovine, da bi se njime moglo trgovati bez uzorka, mora biti podložan tipizaciji i standardizaciji. Kod novca i hartija od vrednosti ništa lakše. Sa robom je već drugačije - standardizaciji su podložne sirovine i proizvodi prvog stepena obrade. Finalnim proizvodima, zbog njihove raznolikosti, ne može se trgovati na razvijenim berzama.
Odsustvo uzorka iz trgovine, zbog čega je nužno došlo iz potrebe za što jednostavnijim procesom trgovine, kako bi se kapital što brže obrtao, a zahvaljujući tipizaciji i standardizaciji predmeta trgovanja, vodi nas do odgovora na sledeće ključno pitanje po kome se berza razlikuje od drugih tržišnih institucija. Na berzi se dakle, trguje na riječ. Ova riječ je svojevremeno bila obezbjeđena povjerenjem, ugledom maloprodajnih trgovaca koji su učestvovali u berzanskim transakcijama, i koji su se svi međusobno poznavali. Razvitkom trgovine ovo „povjerenje“ se institucionalizuje i biva zamenjeno mrežom pravila po kojima se trguje ( uzansama ), a koje svako ko želi na berzi da trguje, mora unaprijed da ih prihvati.
Tako smo došli do određenja berze kao mjesta na kome se trguje, ali tipiziranom robom i po unaprijed utvrđenim pravilima.
1.POJAM BERZI
Vidjeli smo da je berza ustvari klasično tržiše na kojem se trguje određenom standardnom robom. Potrebno je naglasiti i to da svaka berza predstavlja organizovano finansijsko tržište, a da svako organizovano tržište nije berza.
Berza se najčešće definiše kao prostor na kome se trguje dugoročnim finansijskim instrumentima, to je organizovano sekundarno tržište hartija od vrijednosti sa potpuno preciznim i strogo utvđenim pravilima trgovanja, pravilima prijema tržišnog materijala na berzi, kao i strogo i potpuno utvrđenim kriterijumima koji regulišu uslove i način za prijem u članstvo na berzi.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET