Kretanje tečajeva | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Kretanje tečajeva". Rad ima 21 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SADRŽAJ
POPIS ILUSTRACIJA
UVOD
Predmet ovog rada je opisati kretanje tečaja, kako na domaćem tržištu (tj. domaće valute), tako i na inozemnom tržištu. Kretanje tečaja je bitni pokazatelj stabilnosti neke nacionalne privrede. Ovo djelo je praktične prirode, a opisuje se kretanje kune prema euru i američkom dolaru sa primjerima, te zasebno teorije i postupak računanja deviznog tečaja.
Znanstvene metode korištene u ovom seminarskom radu su metoda klasifikacije (teorije određivanja deviznog tečaja), metoda sinteza i analize (kod kretanja kune prema drugim valutama) te metoda promatranja i proučavanja iz postojećih literatura.
Smisao ili svrha seminarskog rada je na sustavan i jasan način pokušati pojasniti sustav tečaja koji se primjenjuje u pojedinim zemljama a u okviru utvrđenih postulata i granica globalnog sustava formiranja tečaja. Da bi bilo razumljivo današnje kretanje i postupci formiranja tečajeva, te njihove primjene i utjecaji na ostala ekonomska i financijska kretanja potrebno je bilo osvrnuti se na povijest i povijesne činjenice i događaje koji su i utjecali na osnove suvremenog međunarodnog financijskog sustava. Isto tako bitne su povijesne činjenice koje su imale utjecaj na izgled današnjeg hrvatskog monetarnog sustava jer su tranzicijske zemlje prolazile kroz drugačije razvojne segmente te je bitno napomenuti da prilikom formiranja tečaja imaju drugačiji pristup nego ostale zemlje.
Rad je segmentiran u tri djela. Prvi dio seminarskog rada je osvrt na povijesne činjenice koje utječu na kretanje tečaja i koje su jednim dijelom zaslužne za vrste tečaja koje danas postoje. U prvom dijelu obuhvaćeni su postupci računanja tečaja ovisno na gospodarsko stanje zemlje sa posebnim osvrtom na našu zemlju. Druga glava govori o kretanju tečaja kune prema tečaju eura i američkog dolara sa praktičnim primjerima prikazanim kroz grafičke prikaze. Može se primijetiti da je uvođenjem eura na svjetsko tržište došlo do osjetnog pada dolara. Utjecaj na takvo kretanje tečaja dolara znatno doprinosi pojava azijskih tigrova i Japana na svjetskom tržištu. Mnogi ekonomski pokazatelji u Hrvatskoj kao što je BDP, zaduženost i slično iskazuju se u euru i dolaru pa je bitno kretanje tečaja kune prema euru i dolaru. Posljednja glava iznosi postupak određivanja deviznog tečaja, te šest teorija računanja deviznog tečaja a to su teorija pariteta kupovne moći, kamatnog pariteta, efikasnog deviznog tržišta, teorija tržišta vrijednosnih papira, teorija dugoročne neravnoteže u bilanci plaćanja i monetaristička teorija.
TEČAJ
Tečaj nacionalne valute je važna gospodarska varijabla i sve zemlje na svijetu ograničavaju slobodno formiranje tečaja. Centralna banaka svake zemlje zadužene je pored ostalih svojih dužnosti, za čuvanje tečaja nacionalne valute, i očuvanja devizne likvidnosti prema inozemstvu. te se ne miješa u događanja na deviznom tržištu sve dok se ponuda i potražnja odnosno tečaj kreče u granicama poželjnog. U suprotnom dužna je intervenirati sa dopuštenim mjerama koje koristi u tim izuzetnim situacijama.
Osnove suvremenog financijskog sustava sežu s početka pedesetih godina prošlog stoljeće poznat pod nazivom Bretton-woodski sustav koji je zamišljen kao globalan, trajan i stabilan. osnovne značajke izvornog Bretton-woodskog zlatnodolarskog sustava bile su:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET