Klasifikacija prihoda | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Klasifikacija prihoda". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Univerzitet "Braća Karić"
Fakultet za trgovinu i bankarstvo
"Janićije i Danica Karić"
SEMINARSKI RAD
PREDMET: Marketing u finansijama
tema: POJAM, OSNOVNE KARAKTERISTIKE, NAČELA I KLASIFIKACIJA PRIHODA
SADRŽAJ
POJAM, OSNOVNE KARAKTERISTIKE, NAČELA I KLASIFIKACIJA PRIHODA
Jedno od najbitnijih mesta u funkcionisanju jedne države u ekonomskom poslovanju imaju i novčana sredstva prikupljena radi pokrivanja i podmirivanja društvenih rashoda. Ta sredstva nazivamo društveni ili javni prihod.
Javni prihodi se uglavnom formiraju kroz sistem raspodele i preraspodele nacionalnog dohotka. To znači da je samo formiranje usmereno ka odnosima u proizvodnji, odnosno formiranom produkcijskom odnosu.
Društveni ili javni prihodi postoje u različitim osnovnim oblicima, ali suština svih je ta da neko radi, a da država od njegovog rada uzima deo za podmirivanje svojih potreba-troškova.
Osnovne karakteristike prihoda izražene su u novcu.
Druga karakteristika je jednogodišnjost prihoda, trošenje prihoda ne dovodi u pitanje postojeću imovinu, služe za podmirenje troškova koji imaju opšti karakter. Struktura sistema prihoda, s obzirom na učešće pojedinih kategorija prihoda u ukupnim prihodima znatno se razlikuje u zavisnosti od faktora ekonomsko-socijalne i političke prirode.
Najvažniji oblici društvenog prihoda su:
porezi
prihodi od javne imovine
doprinosi
takse
carine
parafiskalni prihodi
novac iz primarne emisije centralne banke (zaduživanje država kod centralne banke)
javni dug države
pokloni i dr.
VRSTE I KLASIFIKACIJA JAVNIH PRIHODA
Javne prihode po kategoriji možemo klasifikovati na :
Redovni i vanredni prihodi. Za osnovu ove klasifikacije kao kriterijum se uzima vreme. Pod redovnim prihodima se podrazumevaju prihodi država, čiji se izvori u ekonomskom smislu redovno obnavljaju, i stoga se ovi prihodi svake godine redovno plaćaju. Za razliku od ovog, vanrednim prihodima smatraju se prihodi koji se ne plaćaju redovno svake godine, već samo u određenim momentima, te kao karakteristiku imaju nestalnost i neperiodičnost. Ova klasifikacija je dosta neprecizna.
Redovni javni prihodi su oni koji se prikupljaju u određenom periodu (vremenski određeni: godišnje, tromesečno, mesečno, itd...). Ovi prihodi su stalni i sigurni izvor prihoda jedne države.
Vanredni javni prihodi su oni prihodi koje država koristi za podmirivanje nekakvih vanrednih troškova, a prima ih putem zajmova ili kakvih vanrednih poreza.
Originalni i derivatni. Originalni prihodi su oni prihodi koje država ostvaruje svojom privrednom aktivnošću.To su uglavnom prihodi od državnih preduzeća. Derivatni prihodi su oni koje država prikuplja na osnovu neke prinude. Osnovni oblici ovakvog prihodovanja su porezi, doprinosi i takse.
Javno pravni i privatno−pravni prihodi. Javno−pravni prihodi su oni koje država prikuplja putem svog političkog i finansijskog suvereniteta. Privatno-pravni su oni prihodi koje država ubira na osnovu vlasništva nad preduzećima, kod kojih država učestvuje u ostvarivanju prihoda kroz svoje pravo vlasništva.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET