Klasifikacija, nomenklature i standardi materijalnih proizvoda u robnom prometu | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Klasifikacija, nomenklature i standardi materijalnih proizvoda u robnom prometu". Rad ima 46 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Садржај:
Увод 1
1. Класификација и номенклатуре производа 3
1.1. Шта је то производ? 3
1.2. Особине производа 5
1.3. Класификације производа 8
1.4. Номенклатуре производа 9
2. Стандардизација и усаглашеност производа са техничким прописима и стандардима...........................................................................................................................................................................14
2.1. Појам и развој стандардизације 14
2.1.1. Стандард 16
2.1.2. Врсте стандарда 17
2.2. Принципи и начела стандардизације 18
2.3. Циљеви стандардизације 20
2.4. Наш систем стандардизације и нивои стандардизације 21
2.5. Међународни стандарди и њихов значај за остваривање циљева пословних система 21
2.6. Прописи о квалитету роба и услуга који нису обухваћени стандардима 23
2.7. Стандардизација и техничке баријере у робном промету 24
2.7.1. Дефинисање техничких баријера у трговини 25
2.7.2. Техничка регулатива у функцији повећања ефикасности 27
2.7.3. Техничка регулатива као препрека трговини 28
2.7.4. Светска трговинска организација (WTO) 29
2.8. Усаглашеност са техничким прописима и стандардима 31
3. Усаглашеност производа са захтевима ЕУ и СЕ ознака 36
3.1. Усаглашеност производа са захтевима ЕУ 36
3.2. CE означавање 37
3.2.1. Принципи CE означавања 37
3.2.2. Производи који се означавају CE ознаком 38
3.2.3. Постављање CE ознаке 40
3.2.4. CE ознака и друге ознаке 42
3.3. Идентификација производа, EAN (Numeration Europenne des Articles – system) 43
Закључак 45
Литература 46
Увод
Стандардизација представља процес избора решења и утврђивања примене техничко-технолошких норми и поступака заснованих на провереним резултатима и достигнућима науке, технике и практичног искуства и на предвиђањима могућих позитивних и негативних ефеката, да би се добила решења која морају бити у складу са степеном развоја, политиком и циљевима једне земље, региона или са међународним захтевима.
Примена начела слободног протока роба у пракси је ипак доводила, и још увек доводи, до знатних техничких проблема. Разлог томе су неусклађени технички захтеви које производ мора задовољити да би се нашао на тржишту Европске уније (ЕУ). Усаглашеност техничких нормативних докумената и техничког законодавства је најбржа и најбоља комуникација са технички напредним светом, а то значи и ЕУ. Усклађено техничко законодавство отвара могућности тржишног деловања на великом тржишту као што је тржиште ЕУ, али и спречава улазак неквалитетне робе и услуга на наше тржиште.
Европска унија је у циљу сређивања (хармонизације) свог тржишта, отклањања нецаринских баријера и несметаног протока роба и услуга, развила и даље развија (усавршава) своју стандардизацију. Ово се највише односи на доношење стандарда (европски стандарди ЕN), систем атестирања производа, систем обезбеђења квалитета , увођење CЕ знака саобразности и сл . Ове и сличне мере Европске уније, за нашу земљу која није њена чланица, представљају техничке баријере и могу се очекивати тешкоће и проблеми при пласману наших роба и услуга на ово тржиште. У процесу припреме за чланство у ЕУ, Србија треба да реализује низ активности како би смањила техничке баријере у трговини и постигла усаглашеност са техничким законодавством ЕУ . То представља кључ за повећање извоза и повратак на међународно тржиште, што је основни интерес Србије.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET