Globalizacija | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Globalizacija". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
САДРЖАЈ
Увод .................................................................................................................... 3
1. Глобализација.................................................................................................... 4
1.1 Дефинисање термина.. ................................................................................... 4
1.2 Појам и настанак глобализације .................................................................. 5
1.3 Процес глобализације .................................................................................. 6
1.4 Карактеристике глобалне економије .......................................................... 8
1.5 Подјела глобализације ................................................................................. 9
1.6 Позитивни и негативни аспекти глобализације ....................................... 10
Закључак ........................................................................................................... 11
Литература ........................................................................................................ 12
У В О Д
Данас се може глобализовати готово све. Тако да долазимо до тога да се глобализује и добро и лоше, убрзани процес глобализација доводи до тога да се шири све, тако и оно што једнима користи, а истовремено шкоди другима. Глобализацију карактерише све већа муђузависност националних економија са светском привредом. Земље у свету су повезане у мултидимензионалну мрежу економских, социјалних и политичких веза. Предпоставка светске повезаности се заснивају на тези коју су наметнуле развијене земље, да се даљни рационални развој привреде може остварити на основу оштријих критеријума пословања и где су велике мултинационалне компаније основа и носиоци повезивања. Услов за глобализацију је интернационализација светске производње и трговине. Мултинационалне компаније заузимају водећу улогу у међународном пословању. Ову тврдњу поткрепљују чињенице да свjетске компаније контролишу трећину свjетске производње и половину свjетске трговине.
Какав год став имали о глобализацији, како год је разумјели или дефинисали, она је наша неминовност, на овај или онај начин нам је наметнута. Били или не тога свјесни глобализација је процес који нам одређује и садашњост и будућност.
ГЛОБАЛИЗАЦИЈА
Дефинисање термина
Глобализација је појам који користимо да би смо описали промјене у друштвима, култури и свјетској економији и који доводе до драматичног пораста међународне размјене (у трговини, култури, људима, идејама и сл.).
Постоје бројне дефиниције глобализације, али с обзиром да сам студент економије прво ћу се осврнути на дефиниције ММФ-а и Свјетске банке.
ММФ дефинише глобализацију као „ стално растућу економску међузависност држава кроз повећање обима међудржавног промета добара и услига, слободнијег протока капитала и све бржег и ширег распростирања нових технологија“.
Свјетска банка дефинише глобализацију као „ слободу и могућност појединца и корпорација да успоставе међународне послове са лицима из других земаља“.1
Још неке од значајнијих дефиниција глобализације:
„Неумољива интеграција тржишта, држава-нација и технологија у до сада невиђеном степену која омогућава појединцима, корпорацијама и државама-нацијама да се протежу широм свијета даље, брже и јефтиније него икада прије...ширење слободног тржишта капитализма до сваке земље на свијету.“(Т.L.Friedman)
„...ширење, продубљавање и убрзавање међузависности у свим аспектима савременог друштвеног живота од културе до криминала, од финансија до духовности“.(Held and McGrew)
„Скуп развоја који чине свијет једним мјестом, мијењајући значење и значај удаљености и националног идентитета у свјетским пословима“.(J.A.Scholte) 2
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET