Globalizacija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Globalizacija". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
GLOBALIZACIJA
PREDMET: Makroekonomija
SEMESTAR: III (treći) semestar
SMJER STUDIJA: Marketing menadžment i trgovina
Travnik, novembar 2009. godine
SADRŽAJ
1. Uvod ………………………………………………………………… 3
2. Šta je globalizacija ………………………………………....………. 4
3.Neprikosnoven rast i porast nejednakosti ………………...……... 4
4. Zemlje u razvoju …………………………………………………… 5
5. Četiri aspekta globalizacija ……………………………………….. 6
6. Da li globalizacija povećava siromaštvo i nejednakost …………. 7
7. Kako siromašne zemlje mogu brže nadoknaditi njihovo
kašnjenje..............................................................................................8
8. Da li globalizacija šteti radnicima razvijenih zemalja ………….. 10
9. Da li su periodične krize neizbježne pratilje globalizacije ……… 12
10. Zaključak ……………………………………………………..…... 14
-11.Literatura ……………………………………………………….… 15
UVOD
Riječ Globalizacija ima emotivnu snagu. Jedni vide Globalizaciju kao značajan faktor u budućem svjetskom razvoju, neizbježnu i neopozivu. Drugi na nju gledaju sa neprijateljstvom i sa strahom vjerujući da će ona još više produbiti nejednakost među zemljama, da će povećati nezaposlenost, pogoršati životni standard i društveni/socijalni napredak.
Globalizacija nudi velike mogućnosti da se dostigne ujednačen nivo razvoja, ali to ipak zavisi od slučaja do slučaja. Neke zemlje se integrišu u svjetsku ekonomiju brže od drugih. One zemlje koje su se brže i lakše integrisale dostigle su veći razvoj i smanjile su siromaštvo. Tako su zemlje koje su vodile politiku orijentisanu prema vani, kao npr. istočnoazijske zemlje, koje su prije 40-tak god. važile za jedne od najsiromašnijih na ovoj planeti, postale dinamične i prosperitetne. Što se životni standard u ovim zemljama povećavao to su se one više okretale ka demokratiji, a na ekonomskom planu su mogle više da se posvete stvarima koje su od značaja za životne i radne uslove.
70-tih i 80-tih godina, mnoge južnoameričke i afričke zemlje su za razliku od istočnoazijskih imale politiku okrenutu prema sebi/unutra te je njihova ekonomija ne samo stagnirala nego je u mnogim slučajevima doživjela i pad. Siromaštvo se povećalo, a inflacija je postala ogromna. Međutim, čim su ove zemlje počele da mijenjaju svoju politiku njihov prihod je počeo da raste. Jedna velika transformacija je u toku i to bi trebalo ohrabrivati jer je to jedini način da se stimuliše razvoj, rast i borba protiv siromaštva.
Kriza koja se pojavila u toku 90-tih vrlo je jasno pokazala da Globalizacija pored prednosti ima i drugu stranu, a to je zbog određenih rizika koje Globalizacija nosi sa sobom. Nestabilnost kretanja kapitala s jedne strane i socijalna, ekonomska i životna degradacija prouzrokovana siromaštvom s druge strana. Stoga, bilo da se radi o zemljama u razvoju ili o već razvijenijim zemljama, ili bilo da su u pitanju investitori, sve su to razlozi da nastave a ne da se vraćaju unazad ili da odustanu. Treba da se poduzmu sve moguće mjere koje će ojačati svjetsku ekonomiju međunarodni finansijski sistem na način da se ubrza razvoj i smanji siromaštvo.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET