Evropske integracije kao šansa | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Evropske integracije kao šansa". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

ŠKOLA EVROPSKIH INTEGRACIJA
PRVA GENERACIJA, JANUAR-MAJ 2004
PODGORICA, CRNA GORA
EVROPSKE INTEGRACIJE KAO ŠANSA
SEMINARSKI RAD
Marko Ilić
PODGORICA, JUN 2004. GODINE
EVROPSKE INTEGRACIJE KAO ŠANSA
UVOD
Biti integrisan u Evropu je prvenstveno šansa u najširem smislu riječi, a ne obaveza, opterećenje reformama u svim sferama društvenog života, ili neizvjesnost.
Globalizacija svijeta u planetarnim razmjenama koju je uslovio neslućeni uspon nauke i tehnologije je nezaustavljiv proces, koji pokazuje superiornost novih društvenih odnosa u Evropi u odnosu na sve dosadašnje sisteme i društvene odnose. Ti odnosi istovremeno afirmišu i razvijaju najveće društvene vrijednsti, sjedne strane nedvosmisleno afirmišu demokartiju, ljudska prava i slobode, a sa druge strane razvijau društveno bogatsvo, naučna i kulturna dostignuća.
U Evropi je upravo priveden kraju period najvećih promena od II Svetskog rata naovamo, koji se sastojao od uključivanja nekadašnjih komunističkih zemalja koje su uspješno prošle period tranzicije u Evropsku uniju (EU). Time su bar institucionalno pokopani podjela Evrope posle II Svjetskog rata i nasleđe «hladnog rata». U periodu koji slijedi tek treba da se vidi kako će izgledati i funkcionisati brak između uglavnom zrelih i bogatih tržišnih demokratija sa jedne, te novopečenih i pretežno siromašnih tržišnih demokratija sa druge strane. Taj poduhvat je od značaja za sve njegove učesnika, ali i za ostatak svijeta, jer se radi o najvećem zajedničkom tržištu i najvećem nadnacionalnom povezivanju država u jednu celinu u svijetu.
EU25 je zajednica u kojoj na skoro 4m km2 živi 455m stanovnika, koji pripadaju trima rasama, u kojoj pored hrišćana (katolici, protestanti, pravoslavni) žive i velike manjine muslimana i hinduista, u kojoj se govori preko 20 zvaničnih jezika zemalja članica i mnoštvo nezvaničnih jezika, u kojoj su objedinjeni evropski Sjever i Jug sa evropskim Istokom i Zapadom, Mediteran sa Skandinavijom, poljoprivredni i stočarski krajevi sa industrijskim i krajevima ‘trećeg sektora’, u kome su objedinjene nacije različitih pravila igre i različitih stepena razvijenosti, istorija, kultura i običaja. Evropska unija je zapravo veoma složen skup pravila koja važe za 25 zemalja. Saobraćaj pojedinaca, firmi i organizacija se odvija na osnovu 86.000 strana pravila koja spadaju u komunitarno pravo – koje se uobičajno zove Acquis communautaire – a njegov sastavni dio je i nekoliko ugovora, među važnijim su Rimski ugovor 1957, Ungovor iz Mastrihta 1992, Amsterdamski ugovor 1997, Ugovor iz Nice 2001. To su ugovori među zemljama-članicama i oni se u strogom smislu ne mogu smatrati ustavom, iako se tako ponekad nazivaju. EU bi uskoro mogla dobiti Ustav, ali je neizvjesno da li će se to desiti, jer ustav za razliku od ugovora predstavlja dokument različitog značenja, koje je povezano sa prirodom integracije.
Nije lako procenjivati razvoj i karakter nečega što je tako složeno i što se neprestano mijenja poput EU. Osnovni akteri zbivanja su vlade zemalja-članica, ključna tijela tri oblika vlasti EU i odgovarajuća tijela u zemljama članicama. Međutim, na politike Unije snažno utiču i interesne grupe, strukovna udruženja, mediji, grupe za lobiranje, međunarodne organizacije i NVO. Nije lako steći pregled te izuzetno složene i preregulisane igre i snaći se u obilju načela kao što su efikasnost, demokratičnost, solidarnost, transparentnost, subsidijarnost, fleksibilnost, konvergencija, harmonizacija, stabilizacija, održivost. Neke od zemalja-osnivača EU još uvek nijesu svoje zakonodavstvo prilagodile acquis-u, dok se od novih članica očekuje da ga primijene skoro u potpunosti.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET