Elektronski biznis i internet poslovanje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Elektronski biznis i internet poslovanje". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UVOD
Elektronsko polsovanje ili e-business je transformacija određenih poslovnih procesa i to upotrebominterneta i elektronskih informacionih tehnologija kako bi se auomatizovali poslovne transkacije itokovi poslovanja.Elektronsko poslovanje je siguran, fleksibilan i integralni pristup dostavljanju raznih ekonomskihvrijednosti kroz komunikaciju sistema i procesa koji obavljaju osnovne poslovne operacije sa jednostavnošću i obuhvatom koji omogućuje primjena Internet tehnologija, a može se definisati ikao postupak obavljanja poslovnih operacija primjenom savremene tehnologije. Za razvoj e- poslovanja potrebni su neki osnovni preduslovi, kao što su: primjena Interneta za postavljanje vebsajtova sa katalozima ponuda, cjenovnicima i aplikacijama za komuniciranje sa klijentima, poznavanje alata za razvoj aplikacija za e-poslovanje, razvijena telekomunikaciona infrastruktura,usvajanje propisa za e-poslovanje i motivacija menadžera. Elektronsko poslovanje je novi model poslovanja koji se zasniva na: efikasnijoj i modernijoj organizaciji rada prilagođenoj prijmenisavremenih ICT, korištenju Interneta u obavljanju većine poslovnih transakcija, organizaciji i primjeni savremenog informacionog sistema, upotrebi standardizovanih dokumenata, primjenielektronskog potpisa, digitalizaciji poslova i korištenju kriptografskih mehanizama zaštite. Skorosve razvijene zemlje su usvojile propise o e-poslovanju i elektronskom potpisu, pristupileobrazovanju certifikacionih tijela i organa za akreditaciju certifikacionih tijela, počele saizdavanjem građanima “inteligentnih kartica” za bezbjedno uključivanje u e-upravu i sl. Evropskaunija je usvojila Program eEurope u kome su planirane aktivnosti koje treba da omoguće da Evropa2010.godine postane ekonomski potpuno konkurentno i na znanju zasnovano društvo.
1.INTERNET
1.1.POJAM, NASTANAK, KULTURA
Finansiralo ga je ministarstvo odbrane SAD. Sedamdesetih godina na ovumrežu se priključuju univerziteti u SAD, a osamdesetih akademske institucije Evrope.Za širenje mreže od krucijalnog značaja je definisanje komunikacionog protokola (TCP/IP – Transmission Control Protocol/ Internet Protocol), 1974., sa konačnom verzijom 1978.Preokret u razvoju Interneta nastaje devedesetih godina izlaskom i van akademskogokruženja, odnosno legalizacijom komercijalnih aktivnosti na Internetu. Na početku novog milenijuma Internet postaje globalna mreža.Iako Internet deluje kao jedinstvena svetska mreža, reč je o decentralizovanoj organizacijikoju objedinjuje jedinstvena tehnologija rada. Kao takva ona nema vlasnika. Iako postojestandardi, ne postoji niko ko nadgleda da li se oni poštuju.
1.2TEHNIČKI ASPEKT
Tehnički, Internet se opisuje kao »mreža svih mreža«, koja jedinstveno radi na globalnomnivou, iako ima mnogo računarskih mreža koje nisu uključene u Internet. Tačno je da je Internet – globalna računarska mreža koja se sastoji iz hiljada međusobno povezanih mreža koje zameđusobno komuniciranje koriste TCP/IP protokol (TCP/IP – Transmission Control Protocol/ Internet Protocol ) . Ovaj protokol je omogućio univerzalnost povezivanja računararazličitih arhitektura i nezavisnost komunikacije od tehnologije mrežnog povezivanja.
Delovi Interneta za posebne namene i posebno zaštićeni su »intranet« i »ekstranet«.Intranet predstavlja izolovani, kompanijski Internet čiji su servisi organizovani za podrškutekućem poslovanju.
Ekstranet predstavlja one »intranet« sisteme koji koriste Internet kao spoljašnjukomunikacionu infrastrukturu da bi komunicirali sa drugim informacionim sistemima (korisnikaili poslovnih partnera).Ekstranet u funkciji veze međusobno udaljenih delova kompanijskog informacionogsistema se naziva virtuelna privatna mreža – VPN.
1.3 INTERNET – PLATFORMA SAVREMENOG POSLOVANJA
Internet je u suštini mnogo više od računarske mreže. Njegova suština je u onome štoInternet može da pruži primenom u poslovnom procesu i zato se najčešće koristi termin »internettehnologije«. Tek njihova primena čini Internet »tržištem informacija«, podrškom»istraživačkim delatnostima« i » poslovnim aktivnostima«.Savremene digitalne multimedijalne tehnologije na informatičko-komunikacionoj platformi,neophodan su osnov globalnih poslovnih procesa:- poslovnih komunikacija- elektronskog transfera novca-elektronskog transfera tehničke dokumentacije-poslovnih transakcija-servisa za rezervacije i kupovinu-ostalih procesa.A da bi preduzeća uspešno poslovala moraju postati deo globalnih poslovnih procesa.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET