Centralna Banka i njene funkcije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Centralna Banka i njene funkcije". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Visoka Poslovna škola
Strukovnih studija
Novi Sad
Seminarski rad
Centralna banka i njene funkcije
Novi Sad, 2010. godine
Sadržaj:
Uvod 2
1.Pojam centralne banke 3
2.Funkcije centralne banke 4
2.1.Emisiona funkcija 4
2.2.Funkcija sprovodjenja monetarne politike 5
2.3.Funkcija bankara države 6
2.4.Funkcija banke banaka 6
2.5.Nadzorna funkcija 6
2.6.Funkcija garanta likvidnosti bankarskog sistema 7
2.7.Funkcija upravljanja deviznim rezervama, spoljnimj dugom i deviznim kursem 7
3.Organizacija centralne banke 7
3.1.Jedinstvena centralna banka 7
3.2.Složeni sistem centralne banke 8
3.3.Supranacionalna centralna banka 8
4.Autonomija centralne banke 9
4.1.Zavisne centralne banke 9
4.2.Nezavisne centralne banke 9
5.Organi centralne banke 10
Uvod
Centralna banka je definisana kao samostalna i jedinstvena emisiona ustanova monetarnog sistema, odgovorna za monetarnu politiku, za stabilnost valute i finansijsku disciplinu i za obavljanje drugih poslova određenih zakonom. Centralna banka vrši važnu ulogu na tržištu novca a to je da vodi evidenciju o stanju na računima svih poslovnih banaka i drugih učesnika na tržištu novca. Ona je autonomna i potpuno samostalna u regulisanju, sprovodjenju i propisivanju pravila ponašanja koja su obavezujuća za sve druge učesnike na tržištu novca.
1.POJAM CENTRALNE BANKE
Centralna banka predstavlja monetarnu vlast i centralnu instituciju bankarskog sistema svake države.
Centralna banka je vodeća monetarno-kreditna institucija koja ima dva osnovna zadatka, da osigura nesmetano funkcionisanje bankarskog finansijskog sistema i da vodi monetarnu politiku, odnosno da kontroliše količinu novca u opticaju u cilju stvaranja niske stope inflacije, bez izazivanja visoke nezaposlenosti.
Prve Centralne banke nastale su u XVII veku , tačnije u Švedskoj 1656. godine. Do njihovog nastanka je došlo zbog razvoja robno-novčanih odnosa u zemljama koje su bile na pragu industrijalizacije. Do danas su formirane u gotovo svim zemljama svijeta koje imaju monetarnu suverenost (sopstvenu valutu). Postoje i izuzeci poput Luksemburga i Hong-Konga koji nemaju centralne banke. U Luksemburg je još 1983. godine formirao Monetarni institut koji ima gotovo sva obeležja centalne banke, dok je Hong-Kong ulogu centralne banke poverio dvema poslovnim bankama (Shangai Bank i Chartered Bank). U nekim zemljama postoje centralne banke u prelaznom obliku (Transitional Central Banking Institution). Ovakve institucije imaju samo neke od funkcija centralne banke i karakteristične su za države koje su dugo bile kolonije i koje su sada tek na početku sticanja svoje pune monetarne suverenosti (Sejšeli, Maldivi, Belize, Fidži i Butan).
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET