Budžet | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Budžet". Rad ima 53 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 VISOKA ŠKOLA ZA POSLOVNU
EKONOMIJU I PREDUZETNIŠTVO
BEOGRAD
ZAVRŠNI RAD
BUDŽET
Beograd, 2011.
Sadržaj
Uvod
Budžet je finansijski instrument države, ili užih društveno-političkih zajednica, a nastao je u određenim društveno-ekonomskim i potitčkim uslovima, te predstavlja njihov konkretni oblik ispoljavanja. Primenom tih uslova menja se i sadržaj i smisao budžeta, kao i načela prilikom njegovog sastavljanja i izvršenja i dr.
Budžet je finansijski predračun ili sistematski prikaz prihoda i rahoda određene države, ili uže društveno-političke zajednice, za određeno plansko razdoblje, odnosno za jednu budžetsku godinu.
Budžet je, dakle, određeni sintetički bilansni pregled svih materijalno-finansijskih potreba širih ili užih kolektiviteta u kojem se, uz zakonsku sankciju, programiraju prihodi i utvrđuju rashodi za određeni finansijski period.
Kao određeni bilans društvenih prihoda i rashoda, budžet igra vrlo veliku ulogu upravo kao finansijski instument-u koji se sliva i preko koga se preraspodeljuje veliki deo nacionalnog dohotka. Danas se sve češće može susresti sledeća definicija budžeta:
Budžet predstavlja osnovni finansijski instument svake političko-teritorijalne zajendice kojim se za određeni period predivađju novčani rashodi i prihodi, shodno karakteru produkcionih odnosa, kako za neposredne, tako i za određene perspektivne zadatke, a sankcioniše ga određeni prestavinički organ.
»Budžet je akt predstavničkog tela kojim se predviđaju i odobravaju prihodi i rashodi društveno-političkih zajednica za određeni budući period, po pravilu za jednu godinu«.
Postoje i brojne druge definicije budžeta, ali je u njima redovno prisutno nekoliko osnovnih zajedničkih elementa.
Osnovne zajedničke crte svih dosadašnjih definicija budžeta mogu se sažeti u sledećih nekoliko elemenata:
Budžet je javni akt,
Planski akt za istovremeno predivđanje javnih prihoda i rashoda,
Zastupljen je element jednogodišnjosti,
Budžet sadrži sve karakteristike određenih društveno-ekonomskih i poltičkih odnosa zemlje u kojoj se odnosi.
Finansijsko pravo u budžetu gleda skup normi kojim se regulišu sistematizovani odnosi između organa koji su dužni da predviđaju, ostvaraju i koriste javna sredstva. Budžetsko pravo za svoje strane izražava sve akte kojim se reguliše postupak oko donošenja, ostvarenja i kontrole svih budžetksih tokova (kako na strani prihoda, tako i na strani rashoda).
Struktura državnog budžeta zavisi od društveno-ekonomskih i političkih odnosa, odnosno ustrojstva jedne privrede.Njegov socijalno-ekonomskik sadržaj i struktura kao i politički značaj određeni su karakterom proizvodnje, ulogom države u privredi i društvu, kao i oblicima nadgradnje, odnosno klasnom strukturom društva.
Državni budžet se u svim zemlajma sastoji od međusobno povezanih budžetskih prihoda i rashoda u zavisnosti od funkcija budžeta. U strukturi prihoda budžeta sagledava se koje klase i slojevi društva nose osnovni teret u formiranju budžetskih prihoda, dok rashodi budžeta određuju ekonomske, socijalne i druge ciljeve koji se žele ostvariti preko budžetske politike.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET