Analiza finansijske situacije privrednih društava | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Analiza finansijske situacije privrednih društava". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


S A D R Ž A J
UVOD..................................................................................................................................2
FINANSISKA SITUACIJA KROZ PRIZMU ZAKONA O PRIVREDNIM DRUŠTVIMA........................................................................................................................3
TAČNO I CELOVITO SAGLEDAVANJA FINANSISKE SITUACIJE.................................6
POJAM I ZNAČAJ SAGLEDAVANJA FINANSISKE SITUACIJE.....................................9
NAČELO ZAŠTTE POVERILACA – KROZ PRIZMU SHVATANJA FINANSISKOG POLOŽAJA.......................................................................................................................13
ZAKLJUČAK...................................................................................................................19
LITERATURA..................................................................................................................20
U v o d
U uslovima novih oblika organizovanja preduzeća, predviđenih Zakonom o privrednim društvima, upravljanje finansiskom situaijom privrednih društava posebno dobija na značaju. Donošenje Zakona o privrednim društvima bila je obaveza usklađivanja zakonodavstva Republike Srbije sa pravnim tekovinama Evropske Unije.
Restrukturiranjem kompanija putem spajanja i preuzimanja („Mergers & Acquisitions“) obeležene su poslednje decenije 20 i početak 21 veka. Međutim Pitanje koje se nameće menadžmentu naših privrednih društava glasi, kako smanjiti rizik pogrešnih odluka u „Mergers & Acguisition“ aktivnostima?. A odgovor na ovo pitanje dovodi nas do aktivnosti due diligence-a. U transakciji „Mergers & Acquisitions“ due diligence predstavlja detaljno ispitivanje društava koje je potencijalni predmet spajanja ili preuzimanja s ciljem stvaranja sigurnosne mreže koja bi trebalo da minimizira rizik, odnosno umanji opasnost od eventualnih iznenađenja koja bi se mogla pojaviti po okončanju tranzicije. Due diligence označava proveru poslovnog i finansiskog stanja i perspektive privrednog društva.
Najveću specifičnu težinu ima finansiski due diligence jer se njime iskazuju svi faktori poslovanja privrednog društva. Zdravlje privrednog društva manifestuje se osnovnim finansiskim izveštajima koji služe kao osnovna posloga za istraživanje i analizu finansiske situacije. Meutim pošto nedostaci kompanije mogu biti prikriveni i teško ih je identifikovati važno je znati čitati i analizirati finansiske izveštaje.
Analiza finansiskih izveštaja je usmerena na kvantitativne finansijske informacije pa se često naziva i finansiskom analizom. Čini se da nije potrebno posebno isticati koliko je ovaj segment analize važan u uslovima tržišnog okruženja i tržišta kapitala. Nastanak i razvoj analize finansiskih izveštaja opredeljuje tri aktivnosti: finansisko upravljanje, upravljačko računovodstvo i finansisko računovodstvo. Računovodstvo je „jezik poslovnog sporazumevanja“ a analiza finansiskih izveštaja omogućava primenu tog jezika u svim poslovnim situacijama.
FINANSISKA SITUACIJA KROZ PRIZMU ZAKONA O PRIVREDNIM DRUŠTVIMA
Stupanjem na snagu Zakona o privrednim društvima (Službeni glasnik RS br.125/04), 30.novembra 2004.godine prestao je da važi Zakon o preduzećima koiji smo primenjivali od 1996.godine. Zakon o privrednim društvima predstavlja jedan oblik korporaciskog ustava, koji prati trendove u reformi korporativnog zakonodavstva, aktuelne ne samo u tranzicionim, već i u savremenim ekonomijama.
Nakon Akcinog plana iz jula 2003.godine, ova obaveza se prvi put primenjuje u Rezoluciji o priduživanju Evropskoj uniji, usvojena 13.10.2004.godine. U njoj se navodi da će usklađivanje propisa biti prioritet, pri čemu se harmonizacija ne sme shvatiti kao potpuna unifikacija zakonskih rešenja.
Navedene činjenice, snažno u datim okolnostima indiciraju, dakle, na značaj Zakona o privrednim društvima, tj.našeg, kako smo ga nazvali, korporacijskog ustava, koji ne odraževa samo formalne promene, već i promene suštinske prirode ( sadrži idejnu poruku, tj.neophodnost za udruživanje rada, ideja, znanja i kapitala, što je osnova svake uspele orhganizacije).
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET