Značaj malih i srednjih preduzeća u uslovima savremenog poslovanja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Značaj malih i srednjih preduzeća u uslovima savremenog poslovanja". Rad ima 39 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Seminarski rad iz predmeta Preduzetnički biznis
TEMA: Značaj malih i srednjih preduzeća u uslovima savremenog poslovanja
Sadržaj:
Uvod.................................................... .............................................................................1
1. Definisanje i kategorizacija malih i srednjih preduzeća.................................................2
1.1.Sistem kriterijuma za definisanja malih i srednjih preduzeća .....................................4
2.Značaj, doprinosi i karakteristike malih i srednjih preduzeća.........................................8
2.1Mala i srednja preduzeća i zaposlenost......................................................................15
2.2 Značaj malih i srednjih preduzeća u razvijenim zemljama i zemljama u tranziciji…..18
2.3 Mala i srednja preduzeća u razvijenim zemljama......................................................19
2.4 Mala i srednja preduzeća u SAD...............................................................................20
2.5 Mala i srednja preduzeća u Japanu...........................................................................22
2.6 Mala i srednja preduzeća u Evropskoj Uniji...............................................................24
2.7 Mala i srednja preduzeća u zemljama u tranziciji......................................................26
2.8 Mala i srednja preduzeća u Srbiji…...........................................................................29
3.Kako mala preduzeća postaju globalne kompanije………………………………………33
3.1 Primer 1 – Loreal Paris……………………………………………………………………33
3.2 Primer 2 – Virgin Group……………………………………………………………….…..35
Zaključak…......................................................................................................................38
Literatura………………………………………………………………………………………..39
Uvod
Značaj malih i srednjih preduća nije fenomen novijeg datuma, ali nesporno je da im velika preduzeća, giganti ustupaju mesto.To dokazuju i komparativne analize, koje potvrđuju izuzetno prisustvo malih i srednjih preduzeća u ekonomiji razvijenih zemalja.Recimo, u zemljama Evropske Unije mala i srednja preuzela su vođstvo i gotovo 99%, od dvadest milliona preduzeća, su mala i srednja preduzeća i ona obezebeđuju 60-70% svih radnih mesta, to jest 80 miliona radnih mesta, odnosno dve trećine poslova u privatnom sektoru Evropske Unije i daju veliki doprinos inovacijama, visokoj tehnologiji, regionalnom razvoju i socijalnoj koxeziji.U SAD mala i srednja preduzeća su generisala od 60% do 80% novih poslova u poslednjoj deceniji, zaposljavaju oko 50% radne snage u privatnom sektoru, reprezentuju 97% svih izvoznika robe i čine 99,7% svih firmi.U Japanu ona čine 99,7% od ukupnog broja preduzeća i zapošljavaju 70% stanovništva Japana.
S pravom se smatra da mala i srednja preduzeća moraju da budu integralni deo celokupne privredne strukture i izvor ne samo lokalnog već i rasta nacionalne privrede, a i međunarodne tržište pruža velike šanse za njihovo uspešno i međunarodno poslovanje.Ekonomski doprinos malih i srednjih preduzeća privrednom razvoju ogleda se kroz visok stepen fleksibilnosti, uvođenju inovacija, održavanju bliskih odnosa sa kupcima, stimulisanje konkurencije, podsticanje inicijativa i doprinos znanju i radnom iskustvu zaposlenih, obezbeđenju radnih mesta i dinimiziranju razvoja države.
1. Definisanje i kategorizacija malih i srednjih preduzeća
Ekonomska i pravna nauka posebnu pažnju posvećuju izučavanju preduzeća u kontekstu njihove veličine jer bez objektivno utvrđenih kriterijuma za kvalifikaciju preduzeća po tom kriterijumu nema pouzdane statističke osnove i naučnih i stručnih istraživanja.Kriterijumi veličine preduzeća služe pravnoj teoriji kao osnova za podelu privrednih subjekata na mikro, mala, srednja i velika.Takođe, međunarodno i unutrašnje zakonodavstvo određuje karakteristike malog biznisa u cilju njihovog statističkog praćenja i upoređivanja kao i radi izgradnje institucionalnih mreža za njihovu podršku i donošenja konkretnih mera za podršku razvoju malih i srednjih preduzeća.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET