Značaj civilnog društva u procesu Evropskih integracija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Značaj civilnog društva u procesu Evropskih integracija". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

lUNIVERZITET CRNE GORE
EKONOMSKI FAKULET
PODGORICA
POSTDIPLOMSKE STUDIJE
SMJER: EVROPSKE EKONOMSKE INTEGRACIJE 2011/2012
Predmet : Pridruživanje Evropskoj Uniji
SEMINARSKI RAD
ZNAČAJ CIVILNOG DRUŠTVA U PROCESU EVROPSKIH INTEGRACIJA
NADA BUBANJA
Nada Bubanja
Podgorica, januar 2012. godine
SADRŽAJ:
UVOD 3
1. Civilno društvo kroz istoriju 4
1.1. Novija istorija civilnog društva 5
2. Funkcije civilnog društva 8
2.1. Primjeri institucija civilnog društva 8
3. Tranzicija ka demokratiji i emancipatorski potencijali civilnog društva 9
3.1. Strategija i ciljevi promjena 9
3.2. Ustavno- pravne, političke i civilne promjene 11
4. Evropske integracije i NVO sektor Crne Gore 13
ZAKLJUČAK 17
LITERATURA 18
UVOD
U cjelokupnom procesu uloga civilnog društva je od velike važnosti, mada se ona nerijetko zanemaruje ili potpuno izostavlja. Civilno društvo, velikim dijelom zasnovano na samoorganizovanju i volontiranju, raspolaže sa nekoliko mehanizama kojima može postići određene ciljeve i rezultate na brži, efikasniji i jeftiniji način kao što su na primjer distribucija informacija, javne kampanje, neformalni edukat ivni programi, definisanje potreba građana, analiza, kontrola i evaluacija učinaka određenih zakona, javnih politika i strategija, pružanje različitih socijalnih usluga i drugo. Za Evropsku uniju organizacije civilnog društva predstavljaju značajan, nezavisni izvor informacija i savjeta, dok takođe mogu imati funkciju kontrolnog mehanizma naročito u onim oblastima gdje su reforme osjetljive u političkom smislu.
Nadalje, iskustvo novih članica pokazalo je da je podrška i učešće nezavisnog civilnog društva od ključnog značaja za proces pridruživanja. Uloga civilnog društva ne može se ograničiti samo na pružanje informacija i raspodjelu finansijskih sredstava krajnjim korisnicima, već se ona prije svega odnosi na aktivno učešće civilnog sektora u definisanju politika i strategija.
1. Civilno društvo kroz istoriju
Još neki stari narodi su poznavali pojam civilnog društva. Tako su stari Grci (politike koinona) i Rimljani (societas civilis) poznavali ovaj institut. U skladu sa Aristotelovom definicijom izvorno znači „udruženje“, „opštinu“, „zajednicu“, građana kao političku zajednicu, odnosno najviši i ujedno „prirodni“ oblik udruživanja slobodnih građana, zbog zajedničkog odlučivanja o poslovima zajednice. Po njihovom shvatanju bilo je to političko društvo u kojem su aktivni građani učestvovali u oblikovanju politike. Vremenom izraz civilno društvo je poprimao različita značenja u skladu sa porecima u okviru kojih je postojalo. U pojedinim periodima dolazilo je do iskrivljenog tumačenja izraza, poistovjećujući ga s načinom na koji su vladari vladali ljudima, pod kojim uslovima i ko su bili ti vladari.
U srednjem vijeku zadržano je izvorno značenje pojma građanskog društva, koje je odgovaralo vladajućim društvenim i političkim odnosima. Od 16. do 18. vijeka promijenili su se društveni odnosi i institucije. Zato je pojam građanskog društva dobio novo značenje. Moderni pojam građanskog, odnosno civilnog društva nastao je oslobađanjem radne snage i privatnog vlasništva od patrijarhalnih stega kućnog društva, a zatim uspostavljanjem savremene države kao novog oblika političke vlasti. 1 U 18. vijeku došlo je do preokreta kada se civilno društvo prepoznaje kao institut koji je tu da štiti i podučava građane kako se efikasno zaštititi od neželjenih i negativnih uplitanja države. U 18. i 19. vijeku termin se posmatra u okviru aktuelnih društvenih promjena.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET