Zemlja i zemljišna renta | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Zemlja i zemljišna renta". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET U NIŠU
EKONOMSKI FAKULTET
ZEMLJA I ZEMLJIŠNA RENTA
Seminarski rad
Niš, 2013.
Sadržaj
Uvod 3
1. Pojam zemlje kao faktora proizvodnje 4
2. Renta i zakupnina 4
2.1.Pojam rente 5
4. Vrste renti 8
4.1. Diferencijalne rente 8
4.2. Diferencijalna renta I 8
4.3. Diferencijalna renta II 9
5. Diferencijalne rente i razvoj poljoprivrede 11
6. Apsolutna renta 12
6. 1.Ostali oblici rente 14
Zaključak 16
Literatura 17
Uvod
Ekonomija kao društvena nauka bavi se proučavanjem zakonitosti koji vladaju u ekonomskoj oblasti društvenog života u proizvodnji,raspodeli,razmeni i potrošnji sredstava za zivot u ljudskom društvu. Pored oblasti društvenog zivota ekonomija se bavi proučavanjem rente kao oblika realizacije zemljišne svojine.
1. Pojam zemlje kao faktora proizvodnje
Zemlja je deo prirode, a zemljište je onaj njen deo koji je po svojoj prirodi pogodan za proizvodju. Zemlja je jedan od najvažnijih faktora proizvodnje kome su klasičari (Smit,Rikardo ,Mil) pridavali poseban značaj. U neoklasičnoj ekonomskoj teoriji kao I u savremenoj ekonomskoj praksi,zemlja gubi taj specifični značaj.
Zemlja kao deo prirode predstavlja faktor proizvodnje koji ima prirodnu proizvodnu moć u svim delatnostima gde se zemljino tlo koristi kao osnovni predmet rada. U vezi sa angažovanjem zemlje kao proizvodnog faktora odnosno ulaganjem kapitala u ovaj faktor I formiranjem njegove cene treba razlikovati dve cene:
kupovna cena zemlje ili kapitala je ona cena koju neko plaća da bi stekao neograničeno pravo vlasništvo nad tim faktorom proizvodnje
cena zakupa(zemljišna renta) je ona cena koju neko plaća da bi u određenom vremenskom periodu koristio taj faktor.
Sticanje prihoda od zemljišta vlasnik može da ostvari na dva načina :
iznajmljivanjem zemljišta u zakup poljoprivrednom preduzetniku, tako da mu izvor prihoda bude zakupnina – renta koju ce sticati po tom osnovu.
2. Renta i zakupnina
Kako je zemljišni fond ograničen, to podrazumeva da povećanje poljoprivredne proizvodnje ne podleže istim zakonitostima kao u drugim oblastima, recimo industriji. Mogućnost povećanja industrijske proizvodnje je praktično neograničena. Mogucnost povećanja zavisi od raspoloživog kapitala pa se moze reći da je veličina industrijske proizvodnje, u nekom vremenu, odredena obimom angažovanog kapitala. To nije slučaj u poljoprivredi. Čak i da ne postoje smetnje koje proističu iz vlasništva nad zemljom, povećano ulaganje kapitala u zemlju ne mora dovesti do adekvatnog povećanja poljoprivredne proizvodnje. Obim poljoprivredne proizvodnje u nekom vremenu ograničen je veličinom zemljišnog fonda i dostignutog stepena razvoja nauke.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET