Založno pravo na nepokretnostima hipoteka | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Založno pravo na nepokretnostima hipoteka". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SADRŽAJ:
UVOD 2
1. POJAM ZALOŽNOG PRAVA 3
2. NASTANAK HIPOTEKARNOG PRAVA 4
3. POJAM I KARAKTERISTIKE HIPOTEKE 5
4. NASTANAK HIPOTEKE 6
5. SUBJEKTI HIPOTEKARNOG ODNOSA 6
6. PREDMET HIPOTEKE 7
7.VRSTE HIPOTEKE 8
7.1.Ugovorna hipoteka 8
7.2. Jednostrana hipoteka 9
7.3.Sudska hipoteka 10
7.4.Zakonska hipoteka 10
8. SADRŽINA HIPOTEKE 11
8.1.Prava hipotekarnog povjerioca 11
8.1.1. Pravo namirenja 11
8.1.2. Prava u slučaju smanjenja vrijednosti predmeta hipoteke 12
8.1.3.Pravo sljedovanja 13
8.1.4. Pravo prvenstva 13
8.1.5.Pravo preuzimanja hipoteke 14
8.2. Obaveze hipotekarnog povjerioca 15
8.3. Prava hipotekarnog dužnika (zalagača) 15
8.4. Obaveze hipotekarnog dužnika 16
8.4.1. Obaveza hipotekarnog dužnika da trpi namirenje potraživanja iz vrijednosti predmeta hipoteke 16
8.4.2. Obaveza uzdržavanja hipotekarnog dužnika od radnji kojima se umanjuje vrijednost predmeta hipoteke 16
9. PRESTANAK HIPOTEKE 16
ZAKLJUČAK 18
LITERATURA 18
UVOD
Založno pravo je stvarno pravo na tuđim stvarima, kako pokretnim, tako i nepokretnim. Ovo pravo se stalno mijenja i doživljava neprekidnu metamorfozu.
Založno pravo čini veoma složenu pojavu koja sadrži različite odnose kod kojih se sa jedne strane nalazi založni povjerilac, a sa druge strane založni dužnik i ostala treća lica.
Neophodno je da se u ovoj oblasti stvori sistem koji će obezbijediti jednostavnost, efikasnost i pravnu sigurnost, ali je neophodno stalno usavršavanje i transformacija.
Dosadašnja regulativa u pogledu ovog instituta nije bila adekvatna, jer je sadržavala samo načelne odredbe. U pogledu hipoteke primjenjivale odredbe Zakona o osnovnim svojinskopravnim odnosima (ZOSPO), a za založno pravo na pokretnim stvarima i zalaganje potraživanja i drugih prava Zakon o obligacionim odnosima (ZOO), a oba zakona su poticala iz bivše SFRJ.
U Republici Srpskoj je donesen Zakon o stvarnim pravima koji je uveliko doprinio poboljšanju ovog instituta, kome je posvećena posebna pažnja i ovaj zakon u cjelini reguliše založno pravo u pogledu materijalno-pravnih odredbi.
Institut založnog prava i najsigurniji instrument obezbjeđenja poraživanja svakako je hipoteka. Od svih oblika založnog prava, hipoteka je najsavršenija i sa razvojem trežišne privrede dobija na velikom značaju, ali je neophodno stalno usavršavanje i transformacija.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET