Zakon ponude i potražnje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Zakon ponude i potražnje". Rad ima 26 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


VELEUČILIŠTE U VARAŽDINU
ZAKON PONUDE I POTRAŽNJE
SEMINARSKI RAD
Predmet: Mikroekonomija
Varaždin, lipanj 2008. TOC h z u "Naslov;1"
SADRŽAJ
Uvod
Jedan od najboljih načina za shvaćanje ekonomije je razumijevanje osnova ponude i potražnje. Kroz ovaj seminar pokušat ćemo na najjednostavniji način objasniti pojmove ponude i potražnje, iako laički svi znamo što to je. Govorit ćemo o nekim osnovnim karakteristikama kao što su uvjeti ponude i potražnje, zatim koji su necjenovni činitelji, odnosno čimbenici koji utječu na ponudu i potražnju, te naravno i o posljedicama koje iz njih proizlaze. Kroz ponudu i potražnju najlakše shvaćamo što se događa kada se država upliće u tržište, te kako se i zašto mijenjaju cijene određenih proizvoda.
Potražnja
Pod pojmom potražnje podrazumijeva se količina nekog dobra kojeg je netko voljan i sposoban kupiti na nekom tržištu tokom nekog vremena tj. količina proizvoda koja se pod određenim uvijetima i uvažavajući određene čimbenike traži na nekom tržištu. Potražnja nastaje kada se isprepletu potrebe, želje i cijenovni čimbenici. Potreba je osiječaj nedostatka povezan sa sviješću da postoji neko dobro kojim se taj nedostatak može nadomijestiti. Želja je žudnja za zadovoljenjem potreba na toćno određen način i uz više mogućnosti. Cijenovni čimbenici koji definiraju potražnju su tržna cijena, mjesto kupnje i uvijeti plaćanja, a necijenovni čimbenici koji utiječu na potražnju su prosječni dohodak, broj žitelja, cijene supstituta i ukus potrošača. S ciljem preciznog definiranja pojma potražnje određujemo količinu potražnje i potražnju.
Količina potražnje je količina nekog dobra kojeg je netko voljan i sposoban kupiti na nekom tržišti tokom nekog vremena kod točno određene cijene tog proizvoda.
Potražnja je količina nekog dobra kojeg je netko voljan i sposoban kupiti na nekom tržištu tokom nekog vremena bez obzira na cijenu tog dobra.
Definirana potražnja i količina potražnje nam pruža mogućnost analize promijene potražnje u odnosu na situaciju na tržištu na kojem se potražuje veća ili manja količina dobara u odnosu na cijenu ili druge necijenovne čimbenike tj. dobija se odgovor na pitanje kako se ponašaju kupci na nekonstantnom tržištu pojedinih dobara. Ukoliko na promijenu potražnje dijeluju cjenovni čimbenici govorimo o promijeni potraživane količine.
Temeljni zakon opadajuće potražnje kaže da ako se povećava cijena smanjuje se potraživana količina i obrnuto, smanjivanje cijene dovodi do povećanja potražnje uz uvijet da ostale faktore držimo konstantnim. Dva osnovna razloga za takvo ponašanja kupaca su učinak supstitucije ( kada cijena nekog dobra raste zamijenit ćemo ga drugim sličnim dobrom ) i učinak dohotka ( dohodak je ograničavajući faktor koji kod porasta cijene obuzdava povećanje potrošnje). Ukoliko na potražnju djeluju necjenovni čimbenici govorimo o spremnosti potrošača da kod nepromijenjenih cijena kupi veću ili manju količinu traženog dobra.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET