Zajednička ulaganja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Zajednička ulaganja". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

S A D R Ž A J
UVOD 1
Pojam zajedničkog ulaganja 2
Ciljevi kreiranja programa zajedničkih ulaganja 5
Vrste zajedničkih ulaganja 8
Problem u odnosima zajedničkih ulaganja 9
Strane direktne investicije u Srbiji 11
ZAKLJUČAK 16
LITERATURA 17
U V O D
Zajednička ulaganja predstavljaju jedan od najviših oblika poslovne saradnje među privrednim subjektima različitih zemalja. To je oblik ekonomske saradnje koji zajednička ulaganja u zajednički program tretira kao akciju ravnopravnih saradnika, bez obzira na finansijsku snagu partnera, te ne postoji težnja da se jedan partner podredi drugom. Naprotiv, podrazumevaju zajednički rizik i podelu dobiti uz elemente zajedničkog upravljanja i razvojne strategije udruženih partnera. Strategija međunarodnog ulaganja, u okviru koje se neminovno mora uključiti i aktivnost zajedničkog ulaganja, ima krajnje tržišno orijentisanu osnovu. Preduzeća investiraju u međunarodno poslovanje iz niza specifičnih razloga kako bi ostvarili vertikalnu ili horizontalnu integraciju.
Iskustva "zemalja u razvoju i zemalja u tranziciji ", koje su do sada koristile usluge kompanije iz razvijenih zemalja , upućuju na to, da će potencijalni partneri iz tih zemalja , od domaćih preduzeća , ako žele da se dugoročnije uključe u poslove u tim zemljama , očekivati da izaberu (kao jednu od poželjnijih varijanti ), neki od modela zajedničkog ulaganja , odnosno neki od oblika ulaska u zajednički poslovni poduhvat .
S druge strane , to će i za domaća preduzeća i banke , takođe biti jedan od najpogodnijih načina za prodor na tržišta zemalja u razvoju i zemalja u tranziciji , odnosno za uspostavljanje čvrstih proizvodno-tehnoloških veza sa stranim partnerima na odgovarajućim vlasničkim odnosima.
Kada se radi o privredi Srbije, za veliki broj naših preduzeća prihvatljiva je strategija zajedničkih ulaganja. Kod zajedničkih ulaganja („joint venture“) samo preduzeće odlučuje da li mu je strani kapital koristan ili ne, ali je i u tim situacijama neophodna veća primena planiranja svih delatnosti. Potrebno je stvoriti takvu investicionu klimu koja će omogućiti dolazak stranih partnera i investicija. Za strane investitore relevantni su opšti sistemski faktori, pre svega pravno, političko, institucionalno okruženje, kao i postojanje mreže međunarodne zaštite investicija.
Preduzeća ulaze u zajednička ulaganja (partnerstvo, saveze ili alijanse) u cilju ostvarivanja konkurentske prednosti koja se zasniva na razmeni određenih vrednosti koje poseduju: posedovanje znanja iz oblasti proizvod/tržište, pristup tržištu i kanalima distribucije, znanje iz oblasti proizvoda i procesa, posedovanje proizvodnih kapaciteta i sirovina, posedovanje veština upravljanja.
Prednosti zajedničkih ulaganja su: u kombinovanju snaga uključenih partnera, omogućava pristup vrednostima koje poseduju partneri, redukcija troškova kroz spajanje zajedničkih administrativnih, transportnih i marketing troškova itd. Za dugoročan uspeh od suštinskog značaja je odgovarajuće upravljanje zajedničkim ulaganjem.
POJAM ZAJEDNIČKOG ULAGANJA
Zajednička ulaganja predstavljaju veoma bitan oblik finansiranja preduzeća, međutim pravila vezana za zajednička ulaganja, variraju od države do države pa prema tome imamo i više načina definisanja ovog pojma.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET