Vrste troškova prema reagovanju na promjene obima proizvodnje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Vrste troškova prema reagovanju na promjene obima proizvodnje". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Tema: Vrste troškova prema reagovanju na promjene obima proizvodnje
Sadržaj
1. UVOD 3
2. FIKSNI TROŠKOVI 4
2.1. Apsolutno fiksni troškovi 5
2.2. Relativno fiksni troškovi 5
3. VARIJABILNI TROŠKOVI 6
3.1. Proporcionalni troškovi 7
4. PRIMJER 8
5. ZAKLJUČAK........................................................................................................10
6. LITERATURA 11
1. Uvod
Troškovi u ekonomiji predstavljaju novčani izraz utrošaka sredstava za rad, predmeta rada i radne snage. Osnovna podjela troškova u ekonomskoj teoriji i praksi jeste na osnovu njihove zavisnosti od proizvodnog kapaciteta. Pri promjeni dinamike proizvodnje troškovi različito reaguju, dok jedna vrsta troškova ostaje ista tj. nepromjenjena, druga vrsta se mijenja u zavisnosti od promjene obima proizvodnje. Na bazi prethodnog troškovi se dijele na
1. Fiksne troškove
2. Varijabilne troškove
U prvom dijelu rada obradićemo fiksne troškove, njegovo razlaganje i zakonitosti ponašanja.
Drugi dio će za temu imati varijabilne troškove kao i njegovu podjelu i ponašanje troškova koji ulaze u njegovu podjelu.
Treći dio se odnosi na primjere iz prakse.
2.Informacije o troškovima pri poslovnonomodlučivanju, Informator, Zagreb, 1984.str.106 2. FIKSNI TROŠKOVI
Fiksni troškovi su troškovi koji uprkos promjeni obima proizvodnje uvijek imaju stalnu ili konstantnu vrijednost. Ova odlika je rezultat toga da se određeni obim ekonomskih vrijednosti uspostavljanjem proizvodnog kapaciteta utroši u sredstvima za rad. Zaključujemo da fiksni troškovi djeluju nezavisno od obima proizvodnje. A vraćanje uloženih sredstava se vrši prodajom proizvoda na tržištu i to tako što u cijenu jedinice proizvoda mora biti uračunat i odgovarajući dio fiksnih troškova. Grafički predstavljeno to izgleda ovako :
Desni grafikon oslikava dinamiku fiksnih troškova po jedinici proizvoda u funkciji korišćenja kapaciteta i kao što se vidi iz grafikona fiksni troškovi kreću se po obrnutoj proporciji sa dinamikom stepena korišćenja kapaciteta.
Zbog toga što veličina fiksnih troškova uslovljena ulaganjem u uspostavljanje kapaciteta, pri smanjivanju kapaciteta, ne dolazi do smanjivanja fiksnih troškova. I pri tom se jedinice proizvoda opterećuju fiksnim troškovima. Iz ovoga donosimo zaključak da se fiksni troškovi razlagaju na objektivnu komponentnu odnosno stvarni iznos troškova koji se ne mijenja i organizaciono uslovljene komponente koja proizilazi iz nepotpunog korištenja kapaciteta. Objektivna komponenta predstavlja apsolutne fiksne troškove, dok organizaciona komponenta predstavlja relativno fiksne troškove.
2.Informacije o troškovima pri poslovnonomodlučivanju, Informator, Zagreb, 1984.str.106
2.1. Apsolutno fiksni troškovi
Kao što je već rečeno apsolutno fiksni troškovi predstavljaju stvarne troškove koji postoje bez obzira da li preduzeće posluje ili ne. Na njega ne utiču nikakve promjene obima proizvodnje. U praksi apsolutno fiksni troškovi su : troškovi amortizacija (vremenskom metodom), zakupnine, troškovi marketinga, troškovi osiguranja, inovacijski troškovi.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET