Vrste novca | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Vrste novca". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Садржај
Увод 3
1. Новац 5
2. Настанак новца 6
3. Улога новца 8
4. Функције новца 8
5. Врсте новца 9
5. 1. Метaлни новaц 9
5.2. Пaпирни новaц 11
5. 3. Депозитни новaц 12
5. 4. Електронски новaц 14
Закључак 16
Литература 17
Увод
Историја новца пружа нам многе поуке или је барем, ако се само потрудимо, можемо натерати да нас много научи. Историјски преглед показује да је новац прешао неколико фаза док је добио особине и функције какве има у савременој економији. Јавља се на прелазу првобитне заједнице у робовласничко друштво. Од тада до дана данас, новац је саставни дe о људског живота а његово изучавање и спознаја постаје неопходност.
Слика 1. Римски денаријуси
Извор: НБС
Највећи део онога са чиме се срећемо у животу - аутомобили, куће, болести - важан је само онима који то имају. Насупрот томе, новац је подједнако важан и онима који га имају и онима који га немају, па зато и једни и други имају важан разлог да желе да га схвате.
Новац је друштвени однос, што значи да постоји само у оквиру групе људи као средство прихваћено од свих чланова. И ако је новац заједничка креација целог друштва, он представља нешто екстерно у односу на појединца, а у реалности се за све јавља као сасвим природна ствар. И ако је новчани облик вредности универзална карактеристика различитих система робне привреде, различити облици и врсте новца су се јавили на различитим местима и у различито време. Новац служи као регулатор економске активности и новчани облици су одраз одређене организације економске активности путем робне привреде.
У робно-новчаним односима произвођача, тј. привредама постоји општи облик вредности преко којега свака роба изражава своју вредност. То је новчани облик вредности. Размењивање новца и његове улоге у функционисању робне привреде има велики значај за схаватање закона организовања привредног живота.
Категорија новац као друштвено – економска категорија настао је у робно – новчаној привреди, у којој је развио све своје функције и најразноврсније форме. Ма колико се размена у друштву појављује случајно, изоловано или појединачно, она може трајно и масовно да се врши само уколико је прати новац, и то новац у одговарајућим формама. Као што се види, новац чини саставни део друштвене репродукције, којој мора да служи и да јој стално прилагођава све своје функционалне садржаје и форме, без којих она не може нормално да се креће и развија.
Од првих појавних облика па до данашњег, савременог новца и савремених монетарних система, новац је мењао конкретне форме и прилагођавао их новим условима репродукције. Данашња теорија и пракса посвећују пажњу изучавању следећих врста новца: металног или кованог новца, папирног новца, кредитног новца, депозитног, књишког или жиралног новца.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET