Upravljanje kvalitetom u restoranskom poslovanju | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Upravljanje kvalitetom u restoranskom poslovanju". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Univerzitet „ Sv. Кliment Оhridski “ – Bitola
Fakultet za turizam i ugostiteljstvo – Оhrid
Seminarski Rad
Upravljanje kvalitetom u restoranskom poslovanju
2009, Leskovac
Sadržaj:
Uvod
1. Definisanje upravljanja kvalitetom..........................................................................4
2. Upravljanje kvalitetom kroz poslovne sisteme.......................................................5
3. Ko upravlja kvalitetom?............................................................................................8
4. Kontrola kvaliteta......................................................................................................9
5. Upravljanje kvalitetom – pojam, uloga, značaj.....................................................10
6. Procesi upravljanja kvalitetom – politika i plan kvaliteta...................................11
7. Utvrđivanje veze između vizije, misije, politike kvaliteta i izjave o politici kvaliteta.........................................................................................................................12
Zaključak
Literatura
Uvod
Kvalitet usluge, kao neopipljive kategorije, može biti kompetitivni činioc u izboru hotela/restorana – ima jednaku, a u mnogim slučajevima i veću važnost od enterijera, financijske stabilnosti, organizacije, moderne tehnologije, opreme itd.
Kao preduslov za kvalitetnu uslugu postavlja se imperativ odabira osoblja, čiji se stav odražava na prvom mjestu spremnost u pružanju usluge
Sastav celokupnog upravljanja kvalitetom naziva se TQM (engl. Total Quality Management) – potpuna predanost ostvarenju maksimalnog zadovoljstva gosta kao najvažnijeg cilja, kroz kontinuirane napore svih zaposlenih na svim nivoima (to podrazumijeva najpre uslugu po meri – nestandardizovanu).
“Trenutak istine” (J. Carlzon) – koncept prema kojem gost donosi zaključak o kvalitetu hotela/restorana u svakom trenutku u kojem se sreće s osobljem, bilo u direktnom (recepcioner) ili indirektnom susretu (donosi sud o kvalitetu rada sobarice prema pospremljenoj sobi).
Potrošači danas zahtevaju mnogo više od proizvoda i usluge. Oni zahtevaju dobar dizajn, dobre performanse, sigurnost, održivost, odnosno-dobar kvalitet.
1. Definisanje upravljanja kvalitetom
Definisanjem osnova za upravljenje kvalitetom potrebno je dati odgovore na pitanja:
Gde se upravlja kvalitetom?
Čijim kvalitetom se upravlja?
Ko upravlja kvalitetom?
Koji rezultati se očekuju od upravljanja kvalitetom?
Upravljanje kvalitetom se vezuje u osnovi za poslovne sisteme, njegove podsisteme (koji se mogu posmatrati kao sistemi) i delove podsistema (koji se za potrebe izučavanja kvaliteta mogu posmatrati kao sistem). Da bi se u potpunosti razumelo upravljanje kvalitetom potrebno je:
Definisati i razjasniti strukturu poslovnog sistema polazeći od strukture sistema koji je definisan kroz teoriju ili u teoriji sistema.
Izvršiti podelu proizvoda i usluga koje osnovni sistemi nude eksternom tržištu (nema poslovnog sistema, niti se o njemu može govoriti ako on ne nudi tržištu proizvode i usluge).
Izvršiti dekomponovanje proizvoda i usluga preko njegovih sastavnih delova do karakteristika kvaliteta i utvrđivanje mana na karakteristikama kvaliteta
Podela poslovnog sistema u odnosu na izlaze koje nude tržištu:
Proizvodni poslovni sistemi
Uslužni poslovni sistemi
Kombinovani poslovni sistemi
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET