Velika ekonomska kriza 1928-1939 | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Velika ekonomska kriza 1928-1939". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
VELIKA EKONOMSKA KRIZA
1928 – 1939
SADRŽAJ:
1. UVOD 1
2. PERIOD PRE KRIZE 2
3. TOK KRIZE I FAKTORI KOJI SU JE IZAZVALI 3
4. KRIZA................................................................................................................6
3.1 Slom 6
3.2 Deflacija 7
3.3 Banke i novac 8
3.4 Nezaposlenost 9
5. NEW DEAL 10
5.1 Prvi New deal 10
5 .2 Drugi New Deal 11
6. JOHN MAYNARD KEYNES 12
6.1 Velika kriza 1930 12
6.2 Opaske o poslovnom ciklusu 13
7. OPORAVAK ....................................................................................................14
8. ZAKLJUČAK 15
1. UVOD
Predmet istraživanja ovog seminarskog rada je Velika ekonomska kriza koja je trajala u prvoj polovini 1930-ih godina. Kriza koja je pogodila čitav svet imala je svoj epicentar u Sjedinjenim Američkim Državama i zato se ovaj seminar oslanja na zbivanja u SAD-u tokom krize.
Svrha ovog seminarskog rada je da ukaže na razmere krize i kakav je uticaj imala na privredu i život ljudi. Veći deo seminarskog rada je posvećen pitanju “šta se dogodilo”, a naznake toga“ zašto se dogodilo ”, mozemo izvuci iz citata Keynes - a. Razlog tome je nikad postignut koncenzus, o tome zašto se depresija dogodila. Seminarski rad je podeljen na četiri celine.
Prva celina se bavi periodom pre krize, stanjem vlasti i kretanjem berze u tom razdoblju. Druga celina se bavi samom krizom. Istražuje se sam slom, učinak deflacije, banke i novac za vreme krize i nezaposlenost. Treća celina se bavi New Dealom i njegovim programima, kao i njegovim uticajem na oporavak privrede. U četvrtoj celini nalazi se isecak iz dela jednog od najvećih ekonomista dvadesetog veka John Maynarda Keynesa.
Pri pisanju ovog seminara koriscene su metode kompilacije, indukcije i dedukcije, kao i metoda klasifikacije.
2. PERIOD PRE KRIZE
Tehnološka revolucija 1920.-ih donela je veliko povećanje proizvodnje automobila, elektrificirana je vecina Amerike, početak radija, otvaranje velikog broja kino dvorana itd. Zaposlenost je bila velika, svi su proizvodili i svega je bilo u izobilju, tako npr. svaki radnik Forda mogao je sebi da priušti automobil. Bilo je to izuzetno povoljno vreme i svi su pokazatelji ukazivali na rast privrede. Od 1923. do 1929. godine cene proizvoda široke potrošnje opadale su za 0,9 % godišnje ukazujući pri tom stvaran rast i stabilnu ekonomiju.
Baza privrednog uspona bila je masovna proizvodnja potrošačkih dobara. Masovna proizvodnja imala je za svoju posledicu masovnu potrošnju koja je promenila tradicionalne vrednosti štednje i odricanja za budućnost. Reklamiranje i kupovina na kredit postalo je ogledalo Američkog načina života. Dostupnost kredita omogućilo je potrošačima da kupuju ogromne količine dobara, a proizvođačima da prodaju gotovo sve što proizvedu.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET