Vanjsko-trgovinska razmjena BiH | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Vanjsko-trgovinska razmjena BiH". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET „APEIRON“
TRAVNIK
Vanjsko-trgovinska razmjena Bosne i Hercegovine
SEMINARSKI RAD
PREDMET: „Makro ekonomija“
Novembar,2009. god
SADRŽAJ
Uvod ..........................................................................................................2
1.Vanjsko-trgovinski režim u Bosni i Hercegovini ................................ 3
1.1.Liberalizacija vanjsko-trgovinskog režima u Bosni i Hercegovini ...........................3
1.2.Razlozi za potpisivanje ugovora o slobodnoj trgovini u regionu jugoistočne Evrope............................................................................................................................. 4
1.3.Robna razmjena ......................................................................................................... 6
1.4.Struktura vanjske trgovine po proizvodima ............................................................8
2.Struktura vanjske trgovine po zemljama.............................................12
2.1.Platni bilans ...............................................................................................................14
3.Problemi reformi vanjsko-trgovinskih odnosa....................................15
Zaključak ...................................................................................................16
Dodatak I: Popis tabela ...........................................................................17
Dodatak II: Popis grafikona ...................................................................17
Literatura .................................................................................................18
UVOD
Činjenica da je Bosna i Hercegovina zemlja sa najvećim trgovinskim deficitom u regionu je poražavajuća i to je jedan od osnovnih razloga zašto smo se odlučili da ovoj temi posvetimo posebnu pažnju.
Naš rad je rezultat istraživanja i temelji se na informacijama koje su dostupne na stranicama Centralne banke Bosne i Hercegovine, Vanjsko-trgovinske komore Bosne i Hercegovine, Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine, te drugih relevantnih domaćih i međunarodnih, vladinih i nevladinih institucija.
Ovdje ćemo se upoznati s vanjsko-trgovinskim režimom u Bosni i Hercegovini, liberalizacijom vanjsko-trgovinskih odnosa, njenim dobrim i lošim stranama, trenodvima koji se javljaju posljednjih godina, te posljedicama vanjsko-trgovinskih odnosa.
VANJSKO –TRGOVINSKI REŽIM U BOSNI I HERCEGOVINI
Vanjskotrgovinski režim u BiH definisan je Zakonom o vanjskotrgovinskoj politici koji je objavljen 11.05.1998., a stupio je na snagu 19.05.1998. godine.
Svrha ovog zakona je regulisanje osnovnih elemenata sistema za izvoz i uvoz roba i usluga, te određivanje uslova za izvršavanje ekonomskih djelatnosti u inostranstvu. Protok roba i usluga je u načelu slobodan, ali se ne isključuje mogućnost zabrana ili restrikcija na uvoz, izvoz ili tranzit, koji imaju za cilj zaštitu zdravlja i života ljudi, životinja i biljaka, zaštitu nacionalnih bogatstava koji imaju umjetničku, historijsku ili arheološku vrijednost, kao i u cilju zaštite javnih interesa i interesa bezbjednosti.
Zakon predviđa mogućnost zaštite domaće proizvodnje. Takve zabrane i restrikcije neće biti bazirane na diskriminaciji, već se mogu donijeti u skladu sa međunarodnim pravilima trgovine, koji imaju za cilj vanrednu primjenu određenih mjera zaštite domaćeg tržišta od međunarodne nepravedne konkurencije kao što je prodaja roba uz damping, odnosno prodaja strane robe na domaćem tržištu koja je subvencionirana.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET