Uticaj okruženja na ličnost | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uticaj okruženja na ličnost". Rad ima 20 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Sadržaj ........................................................................................................................ 1
Uvod ............................................................................................................................ 2
Faktori koji utiču na formiranje ličnosti ............................................... 3
Uticaj culture na formiranje ličnosti ..................................................... 4
Istraživanja o ulozi culture u razvoju ličnosti …………………. 4
Korišćenje pojma culture za objašnjenje ličnosti ……………… 5
Uticaj porodice na formiranje ličnosti ………………………………... 8
Uticaj grupa na formiranje ličnosti ………….……………………… 12
Uticaj škole ……………………………………………………… 13
Uticaj vrčnjaka …………………………………………………. 14
Uticaj životnog iskustva na formiranje ličnosti …………………….. 15
Uticaj masovnih medija na formiranje ličnosti …………………….. 16
Zaključak ……………………………………………………………... 17
Literatura ……………………………………………………………... 19
***UVOD***
Ličnost je stabilna organizacija individualnih karakteristika čoveka na osnovu koje se svaki pojedinac razlikuje od svih ostalih.
Ličnost se ne rađa kada i čovek. Rođenjem je data samo biološka osnova po kojoj će se ličnost formirati. Proces razvoja započinje po rođenju, traje do kraja života i uključuje organske i psihičke promene, kao i mnoge sociološke činioce.
U ovom seminarskom radu obrađeni su faktori iz okruženja čoveka koji značajno oblikuju čoveka kao ličnost.
***FAKTORI KOJI UTIČU NA FORMIRANJE LIČNOSTI***
Na formiranje ličnosti utiču dva osnovna izvora, a to su nasleđe i okruženje. Eksperti koji se bave izučavanjem ličnosti imaju različite poglede o tome koji od ova dva izvora ima veći uticaj na formiranje ličnosti. Većina smatra da je ipak u pitanju ravnoteža, jer su oba izvora važna za formiranje ličnosti, mada neke osobine ličnosti mogu biti više pod uticajem nasleđa nego okruženja i obrnuto, veći uticaj okruženja nego nasleđa, na osobine ličnosti.
Komponente okruženja koje utiču na formiranje ličnosti su:
kultura
porodica
grupna pripadnost
Slika 1: Izvori formiranja i razlikovanja ličnosti
***UTICAJ KULTURE NA FORMIRANJELOČNOSTI***
- ISTRAŽIVANJA O ULOZI KULTURE U RAZVOJU LIČNOSTI -
Kultura je skup svih materijalnih i duhovnih (procesa, promena i tvorevina) koje su nastale kao posledica materijalne i duhovne integracije čoveka u prirodi, društvu i mišljenju.
Na značaj kulture za formiranje ličnosti ukazali su antropolozi. Oni su pokazali da kod različitih plemena uporedo sa razlikama u kulturi idu i razlike u osobinama ličnosti kao i razlike u ponašanju. U antropološkim ispitivanjima pojam kulture se veoma široko određuje i on obuhvata običaje, navike, institucije, karakteristike za određenu grupu, ali i socijalne i ekonomske odnose koji vladaju i određenom društvu, a pre svega naučene načine ponašanja, uključujući stavove, vrednosti i verovanja karakteristične za određenu grupu.
U jednom svom poznatom radu Margaret Mid prikazuje tri fizički međusobno slična plemena sa Nove Gvineje, plemena Arapeš, Mundugumor, Čambuli. Konstatuje da među tim plemenima ima značajnih razlika u načinu organizovanja života, sa kojima idu uporedo i razlike u karakteristikama ličnosti. Pripadnici plemena Arapeš ističu kao cenjene osobine ličnosti i sami se odlikuju njima: spremnost za međusobno pomaganje, kooperativnost, osećaj odgovornosti, tolerantnost. Pripadnici plemena Mundugumor ističu se kao agresivni, skloni neprijateljskim aktima prema ostalim članovima plemena. Pripadnike treceg plemena karakteriše izraziti smisao za umetnost, sklonost ka različitim ceremonijama. Kod njih su , za razliku od plemena Arapeš i Mundugumor, jasno razgraničeni poslovi i nacin ponasanja između muskaraca i žena. Pri tome žene imaju realnu moć. One love ribu, izrađuju predmete potrebne za život…
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET