Upravljanje zalihama | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Upravljanje zalihama". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Seminarski rad
UPRAVLJANJE ZALIHAMA
SADRŽAJ
UVOD 2
1 Važnost upravljanja zalihama 3
2 Svrha zaliha i razlozi za njihovo održavanje 6
3 Vrste zaliha 7
4 troškovi održavanja zaliha 8
5 UPRAVLJANJE ZALIHAMA 9
5.1 Model kontinuiranog nadzora 14
5.2 Model povremenog (periodičkog) nadzora 15
5.3 ABC sistem 16
6 Zaključak 17
LITERATURA 18
UVOD
ZALIHE SU SVE KOLIČINE MATERIJALA, ENERGIJE I INFORMACIJA KOJE SU ODREĐENO VREME ISKLJUČENE IZ PROCESA PROIZVODNJE ILI UPOTREBE (POTROŠNJE) A SA CILJEM DA SE U DATOM TRENUTKU UKAZANE POTREBE MOGU KORISTITI. [5, str. 1]
U praksi, na primer u fabrici, spektar potencijalnih zaliha je izuzetno širok: od zaliha u vidu boce sa tečnim deterdžentom za pranje stakla kod čistačice do kompleksnog miksa zaliha sirovina, poluproizvoda, međufaznih proizvoda, podsklopova... koji se koriste kao delovi u proizvodnom procesu.
S obzirom na značaj, mesto i efekte koji nastaju njihovim formiranjem, zalihe su izuzetna oblast interesovanja a sa ciljem da se istraže njihove zakonitosti i mogućnosti uticaja na njih.
Ovo je takođe posledica činjenice da su one praktično prisutne u svim ljudskim delatnostima (od domaćinstva, trgovine, usluga, proizvodnje u fabrikama).
Sistemi proizvodnje i distribucije u svakom trenutku drže značajan obim zaliha koje su neophodne, pre svega, za uravnoteženje proizvodnje i potrošnje tokom određenog vremenskog perioda. U upravljanju zalihama firme, na svakom nivou marketinških kanala, žele da obezbede potrebni nivo raspoloživosti proizvoda, sa što manjim obimom zaliha. Od brojnih upravljačkih odluka o asortimanu i zalihama koje firme donose, posebno su značajne one koje se tiču prostornog razmeštaja zaliha, jer te odluke imaju snažan uticaj kako na visinu troškova skladištenja, tako i na brzinu kojom zalihe mogu biti upotrebljene za zadovoljavanje potražnje.
Kako upravljati zalihama?
Prostorni raspored zaliha može biti razmatran i razrešavan u okviru vertikalne i horizontalne strukture kanala distribucije. Zalihe treba da budu raspoređene između različitih čvorova u vertikalnim kanalima, počev od fabrike, pa do magacina krajnjeg prodajnog objekta. Na svakom nivou kanala distribucije postoji dalje horizontalna disperzija zaliha po pojedinim sličnim čvorovima na različitim lokacijama. I vertikalni i horizontalni razmeštaj je od posebnog interesa za efikasnu politiku upravljanja zalihama. Upravljanje zalihama svih vrsta materijalnih dobara u bilo kojoj vrsti preduzeća predstavlja polje specifičnog, multifunkcionalnog menadžerskog odlučivanja.
Važnost upravljanja zalihama
Zalihe su roba koja se nalazi u skladištima firme. To su materijali koji se koriste da bi olakšali proizvodnju, ili zadovoljili potražnju potrošača a sastoje se od sirovina, nedovršene proizvodnje i gotovih proizvoda. Ta roba obično pripada samoj firmi i u nejvećem broju slučajeva posle nekretnina i proizvodnih mašina predstavlja njenu najznačajniju imovinu. Postoje preduzeća u kojima su upravo zalihe najvredniji deo imovine.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET