Upravljanje zalihama | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Upravljanje zalihama". Rad ima 21 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SVEUČILIŠTE/UNIVERZITET „VITEZ“ U TRAVNIKU
FAKULTET POSLOVNE INFORMATIKE U TRAVNIKU
UPRAVLJANJE ZALIHAMA
SEMINARSKI RAD
TRAVNIK, 2011
SVEUČILIŠTE/UNIVERZITET „VITEZ“ U TRAVNIKU
FAKULTET POSLOVNE INFORMATIKE U TRAVNIKU
UPRAVLJANJE ZALIHAMA
SEMINARSKI RAD
Travnik, Oktobar 2011
SADRŽAJ
UVOD
Znatan dio poslovnih sredstava preduzeća čine zalihe i zbog toga one zahtjevaju određena novčana ulaganja. U proizvodnom preduzeću zalihe mogu činiti sljedeći oblici:
U obliku sirovina i materijala u koje spadaju različite sirovine i različite vrste materijala ( osnovni i pomoćni materijal, ambalaža i sl.)
U obliku nedovršene proizvodnje, u koje spadaju sve one zalihe koje se nalaze u proizvodnom procesu. Nivo nedovršene proizvodnje povezan je sa dužinom trajanja proizvodnog procesa.
U obliku gotovih proizvoda koji čine one zalihe čiji je proces proizvodnje u potpunosti završen, ali koje još nisu prodate.
1.1 Predmet rada
Praćenja zaliha u cilju postizanja što boljeg finansijskog rezultata kroz povećanje prihoda i smanjenje troškova, odnosno postizanja optimalnog nivoa zaliha koji će uz najniže troškove omogućiti kontiniutet proizvodnje (u proizvodnim preduzećima) i prodaje odnosno zadovoljenje tražnje (u trgovinskim preduzećima).
1.2 Cilj i svrha rada
Optimizacija zaliha korištenjem posebnih metoda i analiza. Korištenjem ABC i XYZ analize.
1.3 Hipoteza
Smanjenje troškova zaliha upotrebom softverskih rješenja.
U prvi dio rada uvesti ćemo se kroz pojam i značaj zaliha, zašto su na potrebne zalihe, koji su razlozi i troškovi njihovog držanja, zatim kako se zalihe vrednuju, dok ćemo u drugom dijelu rada objasniti klasifikaciju zaliha i njihovu optimizaciju upotrebom softverskih rješenja.
POJAM I ZNAČAJ ZALIHA
U zalihe spadaju sva ona sredstva koja su potrebna za redovno poslovanje preduzeća. Odnosno, zalihe predstavljaju sva ona sredstva koja su planirana za prodaju u toku regularnog poslovanja preduzeća ili su nabavljena za dalje korištenje u procesu proizvodnje, odnosno pružanje usluga.
Zalihe mogu biti sva ona sredstva u obliku sirovina, materijala i poluproizvoda, sredstva koja su u toku proizvodnje i gotovi proizvodi ili kupljena sredstva u obliku robe namijenjenoj daljoj prodaji.
Upravljanje zalihama predstavlja jednu od važnijih funkcija od koje će u važnijoj mjeri ovisiti poslovanje preduzeća, što se u većoj mjeri odnosi na:
Dobavljanje sredstava (što se odnosi na samu organizaciju dobavljanja, odnosno istraživanje tržišta sa kojeg će se nabavljati, samo planiranje dobavljanja, u kojim količinama će se nabavljati, praćenje dostave, primanje, evidencija, kontrola i analiza).
Skladištenje sredstava (sva djelatnost koja se odnosi na spremanje smještanje, čuvanje i izdavanje sredstava iz skladišta namijenjena za potrebe proizvodnje ili trgovine).
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET