Unutrašnji platni promet | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Unutrašnji platni promet". Rad ima 24 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SADRŽAJ:
UVOD 3
1. Pojam i značaj platnog prometa 4
2. Klasifikacija platnog prometa 5
3. Načelo organizovanja i ciljevi platnog prometa 5
4. Poslovi, nosioci i učesnici u platnom promet 7
5. Računi za obavljanje platnog prometa 10
6. Oblici i način plaćanja 11
6.1. Gotovinski oblik plaćanja 11
6.2. Bezgotovinski oblik plaćanja 12
6.3. Obračunski oblik plaćanja 12
7. Instrumenti unutrašnjeg platnog prometa 14
8. Transakcije plaćanja 19
8.1. Transferi odobrenja i zaduženja 19
8.2. Interni i međubankarski transferi 20
9. Platni sistem Narodne banke Srbije 20
9.1. Karakteristike sistema 20
9.2. Naknade za usluge platnog prometa 21
9.3. Nadgledanje platnih sistema 21
9.4. Statistika 21
ZAKLJUČAK 23
LITERATURA 24

UVOD
Bankarstvo je opredeljeno vrstom i sadržinom bankarskih poslova i institucija, što zajedno čini sadržaj bankarskog sistema. Pri tom, njihov značaj i uloga povezani su sa novcem i kreditom kao bitnim činiocima kontinuiteta reprodukcije, jer je njihova uloga upravo da reprodukciju snabdevaju potrebnom količinom novca i kredita.
Osnovna posrednička funkcija banke je pribavljanje i usmeravanje sredstava i otuda imamo osnovne bankarske poslove, u koje ubrajamo:
Prikupljanje depozita i pribavljanje sredstava
Kreiranje novca i odobravanje kredita
Obavljanje platnog prometa
Pod platnim prometom se podrazumevaju sva plaćanja koja se vrše u novcu, gotovinska i bezgotovinska, između domaćih, fizičkih i pravnih, lica te između domaćih i stranih lica. Do plaćanja između pravnih i fizičkih lica u platnom prometu dolazi po osnovu plaćanja robe i usluga, kao i plaćanja po osnovu finansijskih transakcija.
Učesnici u platnom prometu u zemlji su: pravna lica, radnje i fizička lica koja u skladu sa propisima vrše plaćanje preko računa. Novim Zakonom o platnom prometu utvrđeno je da su nosioci platnog prometa Narodna banka, banke, štedionice i druge finansijske organizacije.
Poslovi platnog prometa su neutralni bankarski poslovi. Poslovi platnog prometa u zemlji i inostranstvu se obično obavljaju u celosti preko bankarskog sistema. Do 2003. godine u Srbiji je najveći deo platnog prometa obavljan kroz specijalizovanu ustanovu SDK (Službu društvenog knjigovodstva), SPP (Služba platnog prometa), odnosno ZOP (Zavod za obračun i plaćanje), a od početka 2003. Platni promet je u celini prebačen u banke, tj. omogućio je fizičkim i pravnim licima da poslove platnog prometa obavljaju preko poslovnih banaka. Ovi poslovi imaju uticaj i na kreditni potencijal banaka i njihovo poslovanje.
Platni promet u zemlji ili unutrašnji platni promet obuhvata sva plaćanja koja se realizuju između domaćih, pravnih i fizičkih, lica. Unutrašnji platni promet se realizuje u skladu sa nacionalni propisima koji uređuju ovu materiju i sa propisanim instrumentima platnog prometa, u kom pogledu postoji, uglavnom, dosta sličnosti, ali i određene razlike između zemalja, pre svega u zavisnosti od razvijenosti bankarskog sistema i stepena privrednog razvoja.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET