Uloga interne revizije u otkrivanju prevara, obmana i nepravilnosti | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uloga interne revizije u otkrivanju prevara, obmana i nepravilnosti". Rad ima 25 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
FAKULTET ZA USLUŽNI BIZNIS
FABUS
PRISTUPNI RAD
MASTER STUDIJE
TEMA: ULOGA INTERNE REVIZIJE U OTKRIVANJU PREVARA, OBMANA I NEPRAVILNOSTI
Sremska Kamenica, jul 2009.
UVOD
U savremenim uslovima finansijsko i poslovno okruženje suočeni su sa opasno naraslim obimom pojava finansijskih prevara, koje ugrožavaju dugoročnu ekonomsku stabilnost svetske privrede i predstavljaju limitirajući faktor daljeg harmoničnog privrednog razvoja, pogotovu napore za smanjene narasle nezaposlenosti, koja sve više izaziva socijalne tenzije, političke sukobe i dovodi do opšte nestabilnosti naročito u zemljama u tranziciji.
Pored navedenog, najvažnije berzanske manipulacije (PUMP & Dump, Trash & Cash i Insider Trading), javljaju se u takvim oblicima koje je vrlo teško identifikovati. Iako su zemlje razvijenih finansijskih tržišta razvile mere za zaštitu protiv berzanskih manipulacija, one su i dalje neefikasne. Upravo iz navedenog razloga, pitanje sprečavanja manipulacija se sve više svodi na pitanje kako ublažiti njihov uticaj i vratiti poverenje u tržišta i finansijske izveštaje.
Između manipulacija na finansijskim tržištima (berzanske manipulacije) i manipulacije sa finansijskim izveštajima (računovodstvene manipulacije), čvrsta je povezanost. Naime, berzanske manipulacije su posledica ali i uzrok računovodstvenih manipulacija. Određene interese grupe i njihovi kratkoročni ciljevi koje žele da ostvare, uvek se nalaze u pozadini berzanskih, pa tako i računovodstvenih manipulacija.
Direktan uticaj na visinu raspodeljivog poslovnog rezultata, uz primenu načela fer vrednosti, danas ima namerno iskrivljavanje slike bilansnih agregata. Manipulanti namerno izazvanim rastom ili padom cena hartija od vrednosti utiču na dnevni bilans investicionih fondova, banaka i ostalih finansijskih institucija kojim uglavnom imovinu čini portfolio hartija od vrednosti. Drugim rečima, manipulacije na finansijskim tržištima se potvrđuju kao instrument za realizaciju kratkoročnih ciljeva pojedinih interesnih grupa. Skoro uvek, od regulatornih tela, na žalost investitora (dela koji gubi) brži su manipulacije i manipulanti.
Dobro poznate ranije prevare, u našoj praksi, sa visokim kamatama na uloge kod ’’Dafiment’’ banke i ’’Jugoskandik’’ banke, veštačko izazivanje stečaja preduzeća da bi se prevarili poverioci, a zatim na prevaru formirala ’’fantomska’’ preduzeća, često uz nepažnju registarskih sudova, preko kojih se zatim nastavljaju finansijske transakcije i onemogućava banka kreditorima i ostalim poveriocima naplata potraživanja po izvršenim sudskim nalozima itd.
Posebno su aktuelne postale prevare sa lažnim procenama društvenog kapitala, namernim izostavljanjem vrednih delova imovine, naročito imovine u osnovanim poslovnim jedinicama i preduzećima u inostranstvu, kao i ostalim potcenjivanjem objektivne vrednosti, kako bi procena ukupnog kapitala bila što manja. Na navedeni način se praktično onemogućava pravo zakonskog učešća u raspodeli akcija licima izvan preduzeća, sprečava svaka kontrola upravljanja kapitalom i stvaraju pretpostavke za kasnije zloupotrebe i prevare sa ’’ostatkom’’ podcenjenog društvenog kapitala,
’’Slučajno’’ izostavljanje iz procene delova imovine, naročito deviznih sredstava na računima u inostranim bankama, zbog izuzetno slabe devizne kontrole Narodne bake ili nehotično brisanje iz poslovnih knjiga kod matičnih preduzeća u zemlji vlasništva na nekretnine preduzeća u inostranstvu (vredne opreme, građevinske mehanizacije, skupih rezervnih delova građevinskih objekata i ostalih poslovnih prostora), predstavlja posebnu opasnost za zloupotrebe sa društvenim kapitalom. Zbog neshvatljivog i tolerantnog odnosa državnih organa i registarskih sudova prema neprimenjivaju važećeg Zakona o privrednim društvima i odsustvu kontrole i nadzora nad poslovođenjem takvih preduzeća u zemlji i njihovog odnosa prema poverenom kapitalu, navedeni postupci predstavljaju neregularno, odnosno kriminalno prelivanje društvenog kapitala u lični posed razni menadžerskih struktura. Učestale finansijske prevare i pronevere ozbiljno ugrožavaju razvoj finansijskog tržišta i čine limitirajući faktor za sticanje poslovnog poverenja, posebno za buduće investicione cikluse.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET