Uloga države u privredi | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uloga države u privredi". Rad ima 21 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Seminarski rad iz osnova ekonomije
Tema: ULOGA DRŽAVE U PRIVREDI
Beograd,februar 2006.godine
SADRŽAJ:
*Uvod
*Državna kontrola nad privredom:
- Istorijski osvrt
- Instrumenti vladine politike
- Kako vlade donose odluke
*Politička igra
*Mehanizmi javnog izbora:
- Da li je delotvoran?
- Primene teorije javnog izbora
*Finansiranje budžetske potrošnje-funkcija poreza
*Sredstva I mere državne intervencije u modernoj ekonomiji
*Zaključak
*Literatura
UVOD
U prvom delu je dalje obrađeno koje su to instrumenti i kako država razvija svoju kontrolu nad privredom. Ustavna prava vlade su se široko tumačila i koristila za održavanje javnog interesa i održavanja reda u privrednim tokovima. Države donose svoje odluke na osnovu određenih pravila. Postavlja se pitanje javnog izbora, odnosno dali je on delotvoran. U demokratskim društvima naglašava se važnost individualnih vrednosti, ali se problem pojavljuje što je potrebno sakupiti milione glasova u jednu odluku. Ako državne delatnosti ne poboljšavaju privredne aktivnosti mogu nastati neuspesi koji se mogu svrstati u dva izvora: birokratska prisila i kratkoročni vidokruzi.
Drugi deo odnosi se na primene vladinih sankcija na proizvođače kao i potrošače da bi se zaštitila okolina, odnosno državno regulisanje eksternalija. Eksternalije mogu biti pozitivne i negativne. Regulaciju eksternalija država provodi putem raznih poreza, taksi i raznih drugih intervencionističkih mera. Da bi se ublažile eksternalije država takođe može prodavati prava na zagađivanje. Takođe postoji i direktna regulacija eksternalija koja je prisutna u savremenim privredama gdje vlade donose specifične standarde i norme kojima se nastoje ublažiti eksternalije.
Treći deo opisuje državne funkcije kojim one vrše oporezivanje kao i tri glavna zadatka koje svaka vlada treba da nastoji ostvariti. Ovde je takođe obrađeno pitanje finansiranja budžetske potrošnje. Postoje dva načina finansiranja budžetske potrošnje: putem poreza i budžetskim deficitom. Na kraju su obrađena sredstva i mere državne intervencije u modernoj ekonomiji gde takođe nema savršeno slobodnog dejstva. Međutim, postoje čak neki segmenti privrede gdje je država potpuno suverena. Javni izbor je oblast koja se bavi proučavanjem načina državnog upravljanja privredom i država treba prvo da postavi četiri glavne ekonomske funkcije. Monetarna i fiskalna politika predstavljaju glavno oružje vlada za kontrolisanje privrednih kolebanja i unapređenje privrednog rasta. Georg Stigler je predložio pet pravila kojim država može izvršavati ekonomske zadatke.
DRŽAVNA KONTROLA NAD PRIVREDOM
1.Istorijski osvrt
Dugo vremena u ekonomskoj teoriji i praksi kapitalističkih država vladalo je liberalističko načelo ekonomske slobode i nemešanja države u privredne tokove. To načelo dominiralo je i u ekonomskoj teoriji i praksi sve do tridesetih godina ovog veka.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET