Svjetska trgovinska organizacija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Svjetska trgovinska organizacija". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
IZ PREDMETA
„MAĐUNARODNA EKONOMIJA I FINANSIJE“
NAZIV SEMINARSKOG RADA:
„SVJETSKA TRGOVINSKA ORGANIZACIJA“
Davorka Rebić Krajina Doc.dr. Radovan Klincov
Ocjena: 5 6 7 8 9 10
Istočno Sarajevo, decembar 2009. godine
Sadržaj str.
UVOD 3
POKUŠAJ OSNIVANJA MEĐUNARODNE TRGOVINSKE ORGANIZACIJE I NASTANAK GATT 4
Osnovni ciljevi i postignuća izvornog GATT 4
3. SVJETSKA TRGOVINSKA ORGANIZACIJA 7
Članice WTO 7
Ključne razlike između WTO i GATT 7
Ciljevi, zadaci i načela WTO 8
Organizacijska struktura Svjetske trgovinske organizacije 9
Neformalne skupine WTO 12
Ključni cilj WTO-a 12
Sporazumi WTO 12
PRIJAM BOSNE I HERCEGOVINE U WTO 16
ZAKLJUČAK 17
LITERATURA 18
UVOD
Trgovačke politike što ih je većina država primjenjivala za prevladavanje Velike svjetske gospodarske krize u godinama 1929.-1932. drastično su skretale potražnju od uvoznih na domaće robe. Tako su dovele do djelomičnog oporavka nacionalnih privreda ali su i razorile već narušeni svjetski trgovinski i financijski sustav. Izbijanjem II. svjetskog rata sve su se teškoće dodatno zaoštrile. Zato se već u vrijeme rata raspravlja i o potrebi stvaranja novog međunarodnog ekonomskog sustava koji bi morao osigurati uvjete za nekonfliktan i stabilan rast bez većih kriza.
Taj je novi međunarodni ekonomski sustav zamišljen tako da počiva na trima organizacijama.
Prva bi organizacija morala kreirati mehanizme za obnovu i za održanje sustava stabilnih deviznih tečajeva i pravila za njihovu korekciju te stvarati uvjete za obnovu konvertibilnosti nacionalnih valuta članica. Sustav bi morao pomagati zemljama u savladavanju povremenih teškoća u međunarodnim plaćanjima i uravnoteženjima bilanci plaćanja, ne sileći ih pritom na uvođenje drastičnih ograničenja u domaćoj ekonomiji. Za tu je svrhu osnovan Međunarodni monetarni fond - MMF ili International Monetary Found - IMF.
Druga je organizacija morala ubrzati obnovu i promicati razvitak, u ponajprije ratom opustošenih zemalja, i to osiguravanjem dostatnih izvora i produktivnijom uporabom jeftinog dugoročnog kapitala čiji su tijekovi presahli već u tridesetim godinama. Te je zadatke dobila Međunarodna banka za obnovu i razvitak – MBOR ili International Bank for Reconstruction and Development - IBRD.
Treća organizacija, a o tome raspravljamo u ovom radu, morala je postupno otkloniti prohibitivna i općepostojeća ograničenja koja su drastično smanjila međunarodnu trgovinu i efikasno sprečavati njihovu obnovu. Morala je zatim i obnoviti sustav multilateralne trgovine i iznaći mehanizame za trajan proces njezine liberalizacije. Uz to, brinula bi se i za stvaranje uvjeta i načina za ravnopravno i trajno uključivanje svih zemalja u međunarodnu trgovinu, rješavala bi nastale
sporove, itd.
Osnivanje Međunarodne trgovinske organizacije, treće iz zamišljene trijade organizacija, u to se vrijeme, pokazalo neostvarivim. Nije stvoreno ono što se htjelo već je stvoren GATT, najviše o čemu se međunarodna zajednica u tom trenutku uspjela usuglasiti.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET