Svjetska banka, evropske i svjetske integracoje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Svjetska banka, evropske i svjetske integracoje". Rad ima 22 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

EKONOMSKI FAKULTET
BANJA LUKA
SEMINARSKI RAD IZ MEĐUNARODNOG POSLOVNOG PRAVA
SVJETSKA BANKA, EVROPSKE I SVJETSKE INTEGRACIJE
SADRŽAJ
Uvod............................................................................................................................3
Nastanak Svjetske banke.........................................................................................4
Ciljevi banke.............................................................................................8
Članstvo u banci.......................................................................................9
Međunarodno udruženje za razvoj...........................................................10
Sporazum iz Breton – Vudsa...................................................................................12
Međunarodni monetarni fond...................................................................13
Evropa i svjetske integracije....................................................................................15
Evropska zona slobodne trgovine.............................................................15
Evropska ekonomska zona........................................................................16
Centralno – evropska zona slobodne trgovine...........................................17
Američke regionalne integracije................................................................18
Azijske regionalne integracije....................................................................19
Zaključak............................................................................................................................21
Literatura............................................................................................................................22
UVOD
Svjetska ekonomija se tokom 20-og vijeka razvijala ubrzanim tempom zahvaljujući brojnim faktorima koji su stvarali uslove za to. Međutim, nisu se sve zemlje razvijale istim intenzitetom, neke od njih su bilježile višestruko veći rast od ostalih.
Velika ekonomska kriza, a zatim Drugi svjetski rat doveli su do značajnog pada u međunarodnom kretanju kapitala. To je nametalo potrebu za značajnim promjenama.Kao produkt tih potreba osnivaju se u Breton – Vudsu u SAD dvije organizacije: Mrđunarodna banka za obnovu i razvoj (IBRD) i Međunarodni monetarni fond (MMF). Međutim, kasnije se ispostavilo da pojedinim zemljama nisu prihvatljivi uslovi pod kojima je IBRD odobravala kredite što je dovelo do osnivanja – Međunarodnog udruženja za razvoj (IDA), koja sa IBRD čini Svjetsku banku.
Regionalne integracije u svijetu predstavljaju stub funkcionisanja savremenih međunarodnih ekonomskih odnosa. One su osova sprovođenja procesa globalizacije i glavni su nosioci svih promjena koje taj proces donosi zemljama i unutar integracije, ali i onima van njih. Regionalne integracije se osnivaju iz različitih interesa: ekonomskih, vojnih i političkih.
Cilj ovog seminarskog rada je da se pokaže značaj Svjetske banke, saradnja sa MMf-m i ciljevi Svjetske banke kao i to da li procesi regionalnog integrisanja imaju pozitivan ili negativan uticaj na zemlje članice.
I. NASTANAK SVJETSKE BANKE
Tokom tridestih godina ovog vijeka došlo je do značajnog smanjenja izvoza kapitala,i to u obliku kredita i u obliku direktnih investicija.Do ovakvih kretanja dolazi iz više razloga ,a prije svega zbog Velike ekonomske krize i politčke nestabilnosti u svijetu.Smanjenje proizvodnje i porast nezaposlenosti doveli su do iscpljivanja fondova akumulacije,i u sektoru standarda i kod stanovništva.Napuštanje već ranije modofikovanog zlatnog standarda,poremećaj u medjunarodnim monetarnim odnosima i snažna državna intervencija na ovom sektoru stvroili su veliku neizvjestnost u oblasti medjunaroodnih plaćanja i kretanja deviznih klurseva.
Dugotrajan rat,koji je zahvatio skoro sve zemlje svijeta,doveo je do smanjenja cjelokupne privredne aktivnosti.Ovakva situacija je nametala potrebu da se sagledaju mogućnosti privrednog razvoja po završetku rata i stvore uslovi za oporavak i jačanje kapitalističkog načina proizvodnje.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET