Svetsko tržište i međunarodna ekonomija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Svetsko tržište i međunarodna ekonomija". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Razvoj svetskog tržišta i međunarodne ekonomije
Proces proširenja razmene između različitih zemalja naročitoje intenzivan nastankom i razvojem krupne kapitalističke robne proizvodnje. Tada dolazi do pojave međunarodne podele rada, međunarodne robne razmene, do nastanka svetskog tržišta i međunarodne ekonomije. Naime, proširenje razmene između zemalja dovodi do toga da se vrši specijalizacija (podela rada) između zemalja kao nacionalnih ekonomija.
Nužnost razmene između zemalja (međunarodnu razmenu) uslovljava više faktora, od kojih su najznačajniji: različit raspored prirodnog bogatstva u svetu, razvoj krupne kapitalističke robne proizvodnje, produbljavanje podele rada između različitih zemalja kako na bazi prirodnih (prirodno bogatstvo), tako i na bazi stečenih prednosti (razvoja proizvodnih snaga i preimućstva pojedinih zemalja u proizvodnji određene robe ili usluga na bazi razvoja nauke i tehnologije: npr. u proizvodnji automobila, aviona, kompjutera, bele tehnike i sl.).
Iz navedenog se može zaključiti da produbljavanje podele rada unutar nacionalne privrede dovodi do povećanja obima proizvodnje (serijska proizvodnja i dr.) što uslovljava nastanak međunarodne podele rada i specijalizaciju pojedinih zemalja za proizvodnju viškova određenih proizvoda (za koje imaju prirodna ili stečena preimućstva u odnosu na druge zemlje) koje će razmenjivati sa drugim zemljama. Time se nacionalno tržište širi i javlja se svetsko tržište, a nacionalna privreda se uklapa u međunarodnu podelu rada i postaje deo svetske privrede kao određenog totaliteta.
Stoga možemo reći da je svetsko tržište ukupnost razmenskih odnosa koji se uspostavljaju između robnih proizvođača iz različitih nacionalnih ekonomija. Svetsko tržište nije homogeno. Ono se menja razvojem proizvodnih snaga, kao i obrnuto, razvojem svetskog tržišta produbljuje se međunarodna podela rada i specijalizacija te ubrzava razvoj proizvodnih snaga društva. Time proces stvaranja svetskog tržišta dovodi do stvaranja svetske privrede kao određenog totaliteta, štoje posebno izraženo u periodu posle Velike ekonomske krize i Drugog svetskog rata.
U tim uslovima pojedine nacionalne privrede odnose se prema svetskom tržištu, odnosno svetskoj privredi, kao sastavni deo prema celini. Pod uticajem ubrzanog razvoja proizvodnih snaga i menjanja (tranzicije) društvenih odnosa povećava se obim iintenzitet međunarodne robne i druge razmene, produbljuje međunarodna podela rada i specijalizacija, čime svetsko tržište doživljava svoju neprekidnu evoluciju, koja je u toku. Naravno, taj evolutivni put razvoja svetske privrede nije uvek istog tempa, niti istog intenziteta, već su uočljive izvesne prelomne tačke, odnosno ubrzanje, usporavanje i sl. (svetske krize, svetski ratovi, nove tehnologije), ali i opšta tendencija u njihovom stalnom razvoju i jačanju, naravno u drugim uslovima i sa posebnim obeležjima.
Dakle, svetsko tržište predstavlja kretanje svetske privrede ka svom “totalitetu”. U tom njeni pojedini delovi (nacionalne ekonomije) imaju svoju relativnu samostalnost, ali je ta samostalnost vezana odnosima razmene na svetskom tržištu u jedinstvenu svetsku ekonomiju. Ovaj proces odvija se kao rezultat međunarodne robne razmene i podele rada u početku mirnim putem (dobrovoljnom spremnošću različitih ljudskih zajednica da razmenjuju svoje proizvode), da bi se taj proces kasnije odvijao putem prinude: ekonomske, političke, tehnološke i druge (ekonomska podela sveta između najrazvijenijih kapitalističkih zemalja - kolonijalni sistem). To je, pak, sa svoje strane dovelo do podele u svetu na razvijene i nerazvijene zemlje, podele na: Zapad-Istok, Sever-Jug. Kasnije će to dovesti do tehnološkog kolonijalizma i tehnološke zavisnosti.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET