Svetska banka | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Svetska banka". Rad ima 20 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
UNIVERZITET U BEOGRADU
FAKULTET ORGANIZACIONIH NAUKA
SEMINARSKI RAD:
SVETSKA BANKA
Beograd, decembar 2007.
UVOD
Kod proucavanja medjunarodnih ekonomskih odnosa mora se poci od tri najvaznija stuba, a to su:
Medjunarodni monetarni fond (MMF);
Grupa Svetske banke (WBG);
Svetska trgovinska organizacija (WTO).
Takodje potrebno je poznavanje i znacajnijih regionalnih finansijskih organizacija. Grupu Svetske banke cine cetiri finansijske institucije (Agencije), i to:
Medjunarodna banka za obnovu i razvoj (IBRD);
Medjunarodna organizacija za razvoj (IDA);
Medjunarodna finansijska korporacija (IFC) i
Medjunarodna organizacija za garantovanje investicija od nekomercijalnih rizika (MIGA).
Ove institucije su u posedu zemalja clanica koje imaju iskljucivo pravo odlucivanja. Termin Grupa Svetske banke (World Bank Group) podrazumeva svih pet institucija, dok se termin Svetska banka posebno odnosi samo na dve od pet institucija IBRD i IDA.
Osnivanje i organizacija Svetske banke
Svetska banka je osnovana 1. jula 1944. na konferenciji 44 vlada u Bretton Woods-u, New Hampshire, SAD, kao Me unarodna banka za rekonstrukciju i razvoj. Kada je prvi put pocela sa funkcionisanjem imala je 38 zemalja lanova. Taj broj je naglo narastao 50-ih i 60-ih godina prošlog veka, kada je veliki broj zemalja dobio nezavisnost i pridružio se Svetskoj banci.
Svetska banka je kao korporacija sa njenih 184 zemalja clanica i deonicara. Deoni are predstavlja Odbor guvernera, koji predstavlja i glavnog kreatora politike Svetske banke.
Generalno gledano, guverneri su ustvari ministri finansija i ministri razvoja zemalja clanica. Oni se sastaju jednom godišnje na Godišnjem sastanku Odbora guvernera Svetske bankarske grupe i Me unarodnog Monetarnog Fonda.
Zbog retkog sastajanja guvernera, jednom godišnje, oni delegiraju svoje specifi ne
dužnosti na 24 Izvršna direktora, koji rade u prostorijama same banke. Pet najve ih
deoni ara ( Francuska, Nema ka, Japan, Ujedinjeno Kraljevstvo i Ujedinjene države )
imenuju svojih 5 izvršnih direktora, dok ostale zemlje lanice predstavljaju preostalih 19
direktora.
Predsednik Svetske Banke, Paul Wolfowitz, predsedava sastancima Odbora Direktora i odgovoran je za sveukupno upravljanje bankom. Po tradiciji, predsednik banke je nominovan od strane najve eg deoni ara banke, Sjedinjenih Ameri kih Država.
Predsednika bira Odbor Guvernera, na period od 5 godina, sa mogu noš u ponovnog
mandata.
Izvršni direktori ine Odbor direktora Svetske Banke. Oni se normalno sastaju najmanje 2 puta nedeljno ne bi li nadgledali poslovanje banke, uklju uju i i odobrenja za zajmove i garancije, novu politiku banke , administrativni budžet, strategiju pomo i zemljama, kao i pozajmice i finansijske odluke.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET