Subjekti u svetskoj privredi | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Subjekti u svetskoj privredi". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
VISOKA POLJOPRIVREDNA ŠKOLA
ŠABAC
SEMINARSKI RAD
PREDMET: Ekonomija
Tema:
SUBJEKTI U SVETSKOJ PRIVREDI
ŠABAC 2008
S a d r ž a j:
Pojam i osnovna podela subjekata............................................1
Preduzeća-monopoli i transnacionalne kompanije..............1-3
Transnacionalne kompanije...................................................3-5
Banke........................................................................................6-7
Država......................................................................................7-9
Literatura.................................................................................10
1. Pojam i osnovna podela subjekata
Da bi se razvijala proizvodnja i međunarodna trgovina moraju postojati sposobni subjekti, kao i njihovi nosioci.
Subjekti u međunarodnoj privredi se dele na one koji neposredno obavljaju proizvodne i spoljno trgovinske poslove (razne vrste proizvoda i uslužnih preduzeća), one koji obavljaju finansijske poslove (banke i organizacije osiguranja) i one koji sistemom privrednih instrumenata opredeljuju uslove privređivanja (države i organi uprave, uključujući i međunarodne institucije).
U svetskom ekonomskom prostoru danas egzistira preko 60.000 transnacionalnih kompanija i veliki broj preduzeća srednjih i malih dimenzija, 1000 internacionalnih i transnacionalnih banaka sa oko 11.000 filijala, oko 200 država i 300 različitih međunarodnih organizacija, što govori o sve većem broju subjekata koji se pojavljuju u svetskoj privredi i međunarodnim odnosima.
2. Preduzeća – monopoli i transnacionalne kompanije
Preduzeća se dele na mala, srednja i velika. Mala i srednja rešavaju problem zaposlenosti, a krupna sticanje ogromnih bogatstava, posebno kroz izvoz robe, kapitala i tehnologije. Mala i srednja preduzeća mnogo lakše i češće idu u stečaj i likvidaciju od velikih. Da bi se uspevalo u međunarodnoj trgovini, neophodno je imati subjekte u zemlji i inostranstvu i uspostaviti njihovu čvrstu saradnju i sadejstvo sa državom. Velikim preduzećima je svojstveno da sve više rastu, što im tehnički progres, metode rukovođenja i razvijene komunikacije omogućavaju.
U drugoj polovini XIX i početkom XX veka slobodni kapitalizam prerasta u monopolski kapitalizam. Veliki monopoli nastaju u Engleskoj, Nemačkoj, a najveći razvoj doživeli su u SAD.
Prva transnacionalna kompanija bila je holandska kompanija u drugoj polovini XVII veka. Bajer postaje transnacionalna kompanija 1865.godine, Singer 1867.godine, Simens 1875.godine. 1870.godine D.Rockefeller osniva prvu kompaniju za proizvodnju nafte Standard Oil Company. Godine 1892. odnovana je General Electic Company, 1901.godine United States Steel Corporation. Kasnije im se pridružuju General Motors, IBM, Procter & Gamble, Levis, McDonalds, CocaCola, Meril Linch, Microsoft i drugi.
U drugoj polovini XIX veka monopoli su toliko narasli da je već 1890.godine u SAD-u donet prvi antimonopolski zakon, tzv. Sherman Anti-Trust-Act. Po ovom zakonu smatra se da u proizvodnji postoji monopol ukoliko 4 firme kontrolišu preko 50% određene proizvodnje. Svrha ovog zakona je bila u tome da se stimuliše konkurencija, obaraju cene i otklanjaju sve druge slabosti monopola.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET