Strategijsko planiranje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Strategijsko planiranje". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Sadržaj:
1.Uvod 1
2.Definisanje i karakter metoda scenarija 2
2.1.Svrhe u koje se koristi metod scenarija 7
2.2.Postupak u konstruisanju scenarija 10
3.SWOT analiza 11
4.Benčmarking 13
4.1.Vrste benčmarkinga 13
4.2.Faze benčmarkinga 14
Zaključak: 16
Literatura: 17
1.Uvod
Za izradu seminarskog rada iz teorije odlučivanja, za temu sam odabrao strategijsko planiranje pod kojim podrazumjevamo metod scenarija,SWOT analiza i Benčmarking.
Dakle, osnovni zadatak scenarija je da opširno izloži moguće budućnosti, kako bi menadžment mogao anticipirati uticaje pojedinih planskih odluka na promjenu, ekonomske pozicije poslovnog sistema. U suštini, scenario je sistematizovan napor skiciranja budućnosti, tako da se razlikuje od drugih pristupa predviđanja po tome što obično više obezbjeđuje kvalitativnu deskripciju, a manje matematičku preciznost.
SWOT analiza je jedna od instrumenata kojima se manager može poslužiti u kreiranju strategije. Ovo je kvalitativna analitička metoda koja nastoji prikazati snage, slabosti, prilike i prijetnje određene pojave ili situacije. Međutim, treba uzeti u obzir da se radi o subjektivnoj metodi.Svako preduzeće mora voditi računa o unutrašnjem i vanjskom okruženju. U tom se kontekstu ova analiza može razumjeti kao prikaz unutrašnjih snaga i slabosti organizacije i vanjski prilika i prijetnji s kojima se ta ista organizacija suočava.
Benčmarking predstavlja kontinuirani process mjerenja i upoređivanja sopstvenih proizvoda i usluga kao i cjelokupnog poslovnog procesa ili nekog od njegovih dijelova u odnosu na najznačajnije konkurentske ili one kompanije koje su priznate kao industrijski lideri.
2.Definisanje i karakter metoda scenarija
Uključivanjem neizvjesnosti u strategijsku jednačinu, zasnovanu na kritičnim ishodima različitih scenarija viševarijantnog (kontingentnog) planiranja, pravi se paralela između sljedeće tri koncepcije strategijskog menadžmenta:
racionalistička: bazira se na vjerovanju da je zadatak menadžmenta da u okviru raspoloživih resursa otkrije optimalnu strategiju;
evolucionististička: ukazije na kompleksnost poslovnog ponašanja, osporavajući apriorno definisanje strategije; do strategije se dolazi doživljavanjem poslovnih promjena, odnosno iz retrospektive;
procesna: zasniva se na kombinaciji racionalnog i evolutivnog pristupa, tako da se kroz adaptivan proces učenja na greškama formira racionalna strategijska forma.
Scenario, za razliku od konvencionalnog predviđanja, testira razvoj budućih situacija u okruženju, od sadašnjosti ka budućnosti, uključujući analizu mogućeg diskontinuiteta.
Menadžer, računajući na turbulenciju uslova predviđanja u okruženju, gdje preduzeće obavlja svoju poslovnu misiju, treba da procijeni sve scenarije i brzo i fleksibilno reaguje na iscenirane promjene. Scenario, u odnosu na modele simulacije, omogućava da se eliminišu barijere, odnosno ograničenja u pogledu apsolutnog simuliranja.
Korištenje scenarija, kao vrjedonosnog pristupa neizvjesnoj budućnosti, predstavlja susret sa njenim alternativama, gdje se za svaku sastavlja pojedinačan scenario koji objašnjava implikacije budućih događaja.
U scenarijima budućnost se opisuje kao vjerovatna, diskutabilna i nevjerovatna, tako da se sastavlja optimistički, normalni i pesimistički scenario. Kako je budućnost teška za mjerenje i kontrolu, scenario se bazira na vjerovanju da je jedino primjerenim opcionim ponašanjem i uvođenjem alternativnih ishoda, menadžmentu jasnije kako da planski reaguje na svaki ishod.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET