Strane direktne investicije kao oblik međunarodnog kretanja kapitala | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Strane direktne investicije kao oblik međunarodnog kretanja kapitala". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Univerzitet u Ptistini
Ekonomski fakultet u
SEMINARSKI RAD
Predmet: Nacionalna ekonomija
Tema: Strane direktne investicije kao oblik međunarodnog kretanja kapitala
Sadržaj:
1.Globalizacija svetske privrede…………………………………………....4
1.1.Osnovne karakteristike stranih direktnih investicija.........................5
1.2.Podela stranih direknih investicija......................................................7
1.3.Osnovni mehanizmi realizacije SDI....................................................8
1.4.Perspektive i karakteristike tokova SDI na globalnom nivou i perspektive za 2009.godinu……… ……………………………………..10
1.5.Osnovni motivi preduzimanja SDI....................................................12
1.6.Globalne organizacije kao nosioci stranih direktnih investicija..,....14
Zaključak...................................................................................................16
Literatura..................................................................................................17
Uvod
Začeci teorije spoljne trgovine sežu još u doba Adama Smita. Međutim, teorija stranih investicija predstavlja noviji premet interesa ekonomske nauke i intenzivnije se razvija u poslednje tri decenije. Strane direktne investicije (SDI) ne mogu se objasniti samo jednim faktorom. Naprotiv, one su fenomen koji je uzrokovan delovanjem većeg broja faktora, pa stoga nije čudno što postoje različite teorije koje objašnjavaju ovaj fenomen. SDI investicije postaju sve dominantniji oblik ulaganja kapitala u svetu. Da bi se razmotrio njihov efekat potrebno je posmatrati, kako efekte za zemlju izvoznicu, tako i efekte za zemlju uvoznicu. Sa stanovišta ovog rada koji ima za cilj sagledavanje položaja Srbije u tokovima SDI glavna pažnja će biti posvećena mogućnosti privlačenja SDI u Srbiji i efektu na zemlju primaoca.
Da bi se definisala razlika između portfolio i direktnih investicija najvažnije je utvrditi ko kontroliše i upravlja preduzećem u koje je investirano. U slučaju da je investitor stekao pravo svojine na osnovu svoga uloga i time pravo na direktnu kontrolu i upravljanje preduzećem, reč je o direktnoj investiciji. Ako ulog investitora ide do nivoa koji mu ne daje pravo kontrole nad subjektima u koje je uložio, reč je o portfolio investiciji. Osnovno pitanje na koje je potrebno dati odgovor je: Kakav treba da bude obim i sadržaj kontrole i upravljanja da bi investicija bila svrstana u jednu od ove dve kategorije.
U slučaju direktnih investicija, investitor ne mora da ima potpuni uticaj, već uticaj treba da bude takav da od njega zavisi način rukovođenja i poslovna politika preduzeća. U zavisnosti od stepena disperzije vlasništva, za obezbeđivanje većine u upravnim i kontrolnim organima preduzeća potrebno je između 10% i 50% vlasništva. Portfolio investicije obezbeđuju povoljniju kalkulaciju dobiti u odnosu na rizik u poređenju sa ostalim investicionim mogućnostima. Portfolio investicije nose viši rizik i veći prinos od bankarskih depozita, a niži rizik i niži prinos od direktnih investicija.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET