Strane direktne investicije | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Strane direktne investicije". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Univerzitet u Novom Sadu
Ekonomski fakultet
Subotica
STRANE DIREKTNE INVESTICIJE
seminarski rad iz predmeta međunarodne finansije
Novi Sad, 2011
SADRŽAJ
UVOD..........................................................................................................2-3
I STRANE DIREKTNE INVESTICIJE – DEFINICIJA I NAČIN MERENJA………………………………………………………………...4-5
1.1. Vrste stranih direktnih investicija prema obliku organizovanja.....…….5
1.2. Kanali stranih direktnih investicija……………………………………..5
1.3. Determinante SDI u zemlji domaćina……………………………...…6-7
1.4. Politike zemalja u cilju privlačenja SDI……………………………...7-8
1.5. Razlike između SDI i domaćih investicija…………………………...…8
II STRANE DIREKTNE INVESTICIJE I EKONOMIJE U TRANZICIJI...9
2.1. Karakteristike investicionih tokova u tranzitornim ekonomijama..…9-11
2.2. Uticaj stranih direktnih investicija na privredu zemalja u tranziciji.12-13
III STRANE DIREKTNE INVESTICIJE U SRBIJI………………...…….14
3.1. Stabilna ekonomska situacija u Srbiji uslov za investicije……………14
3.2. Okvir za strana ulaganja u Srbiji……………………………………15
ZAKLJUČAK…………………………………………………………..16-17
LITERATURA…………………………………………………………….18
UVOD
Kako su strane direktne investicije determinisane kao oblik međunarodnog kretanja kapitala, u kojima je prisutan element kontrole u preduzeću u kojem je uložen kapital, onda se može reći da su strane direktne investicije od većeg značaja od običnog međunarodnog kretanja kapitala. Opšte je poznata činjenica da su na ekspanziju direktnih stranih investicija uticale i najveću ulogu u njihovoj promociji odigrale multinacionalne kompanije. Najveći procenat učešća u stranom direktnom investiranju imaju zapadne zemlje. SAD, Nemačka, Austrija, Francuska, Velika Britanija zajedno sa Japanom učestvuju sa preko 68% ukupnog stranog investiranja. Iz ove činjenice proizilazi i to da se većina sedišta multinacionalnih kompanija nalazi upravo u ovim navedenim zemljama. Prisustvo SDI ima multiplikativni efekat koji ide mnogo dalje od upliva novog kapitala. SDI imaju potencijal da generišu zaposlenost, povećavaju produktivnost, implementiraju programe obuke zaposlenih, transferišu znanje i tehnologiju, povećavaju životni standard, omogućavaju integrisanje zemlje domaćina u međunarodne ekonomske tokove i svojim delovanjem utiču na poboljšanje poslovnog okruženja. Mogućnost da se kapital dovodi iz jedne zemlje u drugu omogućava kompanijama u zemljama domaćinima finansiranje investicija za koje u njihovim ekonomijama nema dovoljno štednje.
Svedoci smo značajnih izmena rang liste zemalja prema stepenu razvitka i društveno - ekonomskoj efikasnosti i ostvarivanja procesa uspostavljanja novog odnosa stanja: ekonomskih, političkih, vojnih. Uprkos tome, razvoj međunarodnih ekonomskih odnosa ostaje osnovna odlika savremenog društvenog razvitka. Funkcionisanje i razvoj nacionalnih ekonomija u velikoj meri zavisi i od veza i odnosa koje one uspostavljaju sa ostatkom sveta. Investicioni podsticaji kao mere privlačenja kapitala imaju veliki značaj. Naime, ovde se radi o merljivim ekonomskim prednostima koje Vlada jedne zemlje daje određenoj kompaniji da bi privukla njen kapital na svoju teritoriju, da bi usmerila taj isti kapital prema određenoj -prioritetnoj industrijskoj grani ili pak da bi uticala na karakter samog investicionog poduhvata i došla u stanje da i ostale kompanije pokažu interesovanje i investiraju i tu zemlju.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET