Strane banke u Hrvatskoj | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Strane banke u Hrvatskoj". Rad ima 35 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


UVOD
Problem, predmet i objekt istraživanja
Naše je bankarstvo u procesu restrukturiranja, pa se pomaci na bolje primjećuju u odnosu na prethodno razdoblje. Proces privatizacije banaka koje su osnovane prije uspostave neovisne hrvatske države razlog je prevladavajućeg udjela privatnog vlasništva. Banke su privatizirane domaćim, ali i stranim kapitalom, koji ima sve veći značaj.
Početak 2000. godine označio je kraj početne faze ulaska stranih banaka u Hrvatsku. Na Hrvatsko tržište ušle su uglavnom novoosnovane strane banke s relativno malim tržišnim udjelom. U sljedećem dvogodišnjem razdoblju strane su banke stekle većinski udio kupnjom nekoliko najvećih hrvatski banaka. Sve je to dovelo do mnogih promjena, uglavnom pozitivnih: konkurencija je značajno porasla, kamatne su stope realno pale, te je došlo i do velikog transfera znanja i tehnologije. Ponuda financijski proizvoda i usluga se značajno proširila (ročnice, opcije, mirovinski fondovi), oformile su se financijske grupe koje se bave ponudom navedenih proizvoda i usluga, te koje su na hrvatsko tržište donijele novu kvalitetu usluga i tehnološki naprednije poslovanje.
Hrvatska je na putu ulaska u Europsku uniju, pa je kao i cijeloj privredi, i bankarskom sustavu potrebna prilagodba koja će joj omogućiti da lakše pronađe svoje mjesto na tržištu, odnosno da bude što konkurentnija i na taj način doprinese oporavku domaće privrede. Upravo iz tih razloga sam uzela ovu temu kao relevantnu za seminarski rad, u kojem se izlaže stanje bankarskog sustava u Hrvatskoj danas, te gdje bi isti trebao biti u budućnosti i to zajedničkoj budućnosti s ostalim članicama Europske Unije, budućnosti koja daje nadu ali i strah: nadu da će nam taj integrirani sustav dati snagu za gospodarski rast, pravnu uređenost i socijalni progres, ali i strah jer se promjene koje ona najavljuje u cijelosti ne razumiju kao i njihove posljedice.
Imajući u vidu iznijete činjenice problem istraživanja koji je predmet ovog rada proizlazi upravo iz toga što se vrlo malo pažnje posvećuje pokazateljima utjecaja vlasničke strukture i koncentracije na bankarski sustav. Dakle, ulazak stranih banaka i koncentracije u Hrvatskoj rezultirali su nizom pozitivnih i negativnih kretanja, a upravo se taj dio malo sustavno analizirao u Hrvatskoj.
Sukladno problemu istraživanja postavlja se i predmet istraživanja što je istražiti i analizirati aktualno stanje u bankarskom sustavu Republike Hrvatske, te analizirati argumente za i protiv ulaska stranih banaka i koncentracije banaka u Hrvatskoj.
Objekti istraživanja su: bankarski sustav, koncentracije banaka, razvoj i vlasnička struktura bankarskog sustava u Hrvatskoj.
Radna hipoteza i pomoćne hipoteze
Problem i predmet istraživanja određuju radnu hipotezu:
Ulazak stranih banka i koncentracija banaka u Republici Hrvatskoj rezultirali su nizom prednosti po pitanju ukupnog funkcioniranja bankarskog sustava u Republici Hrvatskoj.
U skladu s radnom hipotezom moguće je utvrditi nekoliko pomoćnih hipoteza:
Hrvatski bankarski sustav se prema uvriježenim strukturnim pokazateljima približava prosijeku tranzicijskih zemalja.
Da bi se bankarski sustav prilagodio europskom, potrebno je utvrditi postojeće stanje bankarskog sustava u Hrvatskoj.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET