Statistički metodi ocena i rangiranja investicionih projekata | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Statistički metodi ocena i rangiranja investicionih projekata". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Садржај
Увод .................................................................................................................................. 3
Појам инвестиционих пројеката ..................................................................... 4
Вредновање инвестиционих пројеката .......................................................... 5
Статички методи вредновања инвестиционих пројеката ......................... 5
Метод повраћаја и реципрочна вредност .......................................... 5
Метод рачуноводствене стопе приноса .............................................. 6
Концепт временске вредности новца .................................................. 7
Динамички методи вредновања инвестиционих пројеката ....................... 8
Метод нето садашње вредности ............................................................ 8
Индекс рентабилности ............................................................................ 8
Метод интерне стопе приноса ................................................................ 8
Елементи плана новчаних токова инвестиционог пројекта ....................... 9
Нето новчани ток од експлоатације пројекта ................................... 9
Нето резидуална вредност пројекта ................................................... 10
Економски век трајања пројекта ....................................................... 10
Изражавање финансијских користи ............................................................... 11
Закључак .......................................................................................................................... 12
Литература ....................................................................................................................... 13
Увод
Материјална основа економског и укупног друштвеног развоја је у инвестирању. Инвестиције су резултат потребе прилагођавања интерних могућности предузећа измењеним условима пословања. Да би могло да расте, предузеће мора инвестирати. Данас се у великом броју грана делатности ситуација у погледу захтева за инвестирањем фигуративно описује као „трчање у циљу задржавања постојеће позиције“. Инвестицијама се обезбеђује како проста тако и проширена репродукција предузећа. Другим речима, инвестиције су услов егзистенције, раста и развоја предузећа, одржања и побољшања конкурентске предности и тангирају сваку од фаза његовог животног века. Инвестиције могу да се врше у обнову, односно унапређење постојећег пословања, или у проширење обима и структуре делатности предузећа. Посебан значајинвестиције имају за активирање нових извора раста (производ, тржиште и технологија).
Раст предузећа се остварује инвестирањем у конкретне пројекте зато се морају разматрати релевантни управљачки аспекти у реализацији једног инвестиционог подухвата. За оцену инвестиционих пројеката могу се користити различите методе. Анализираћемо статичке методе оцена инвестиционих пројеката.
Појам инвестиционих пројеката
Пројекат представља планску одлуку која се јавља када је потребно управљати сложеним, међузависним и неизвесним подухватом. Одлуке које се односе на пројекат имају не само инвестициони, већ и предузетнички, маркетинг, финансијски и извршни аспект. Инвестициони аспект представља поређење улагања и ефеката улагања како би се утврдило да ли створена вредност одговара очекивањима. Предузетнички аспект се испољава у чињеници да пројекат омогићава остваривање предузетничких намера. Маркетинг аспект се односи на сагледавање величине и структуре продаје производа или услуга који су последица реализације пројекта. Финансијски аспект се односи на оцену финансијског положаја предузећа, процену профитабилности пројекта и способности предузећа да реализује одређени пројекат користећи сопствене или друге изворе финансирања. Извршни аспект обухвата све активности у вези са имплементацијом пројекта.
Процес инвестирања обухвата велики број различитих активности и фаза које су везане за припрему, оцену, извођење и праћење остварења инвестиционог пројекта. За доношење квалитетне одлуке неопходна је добра припрема. То предпоставља бројна истраживања и вредновање различитих фактора и њихове међузависности. Ово тим пре јер инвестиционе одлуке претпостављају ангажовање значајних финансијских средстава, повезане су са знатним ризиком у погледу коначног исхода и имају дугорочне консеквенце на пословање предузећа.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET