Standardizacija i indeksni račun | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Standardizacija i indeksni račun". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Visoka škola za primjenjene i pravne nauke " Prometej" Banja Luka, Knjaza Miloša 10 a
Seminarski rad
Statistika
74/09
Banja Luka, april 2011.
II.Uvod:
y1, y2,...,yi,...,yn
stavljanjem u odnos svakog člana niza sa prethodnim članom niza i na
bazom).
2
3.1.VREMENSKE SERIJE I NJIHOVA UPOREDIVOST
Pomoću vremenskih serija prate se društvene pojavea posebno ekonomske koje se tokom vremena više ili manje menjaju.. Te vremenske serije predstavljaju nizove podataka o veličini posmatranih pojava u sukcesivnim vremenskim intervalima. Kako se varijacije posmatraju u funkciji vremena to se sa statističkog prelazi na dinamički aspekt posmatranja.
Vremenske serije se posmatraju kao empirijske funkcije koje izražavaju zavisnost pojave od vremena,pa se vreme uzima kao nezavisna promenljiva a veličina pojave čije se kretanje prati kao zavisna promenljiva ili funkcija. Zato originalnim podacima možemo vremenske serijeprilagoditi jednom obliku matematičke funkcije koja u konkretnom slučaju izražava zakon razvitka te pojave.
U zavisnosti od cilja istrživanja i prirode pojave, faktor vreme koje se obuhvata može se posmatrati u dužim vremenskim ili kraćim vremenskim jedinicama i to po godinama, decenijama, ili danima, nedeljama, mesecima, tromesečjima i polugodištima. Za pojave koje su relativno stabilne i čija se struktzra relativno sporo menja( stanovništvo, nacionalni dohodak) koriste se godišnji intervali kao vremenske jedinice. Za pojave koje su dinamičnije (izvoz ,uvoz, cene) uzimaju se vremenske jedinice kao mesečni ili tromesečni (kvaratalni) intervali.
Da bi se došlo do ispravnih zaključaka o dinamici posmatranih pojava i faktora koji ih opredeljuju, vremenske serije moraju da budu homgene-sastavljene od uporednih podataka. Znači, da ista pojava mora da bude definisana i merena na isti način za sve vreme njenog posmatranja. Mogu se upoređivati samo podaci koji se odnose na iste vremenske jedinice.
U izvesnim slučajevima neuporedivi podaci mogu se pregrupisati –preračunati u serije uporedivih podataka. Podaci malih grupa ili malih teritorijalnih jdinica mogu se sabiranjem grupisati u veće tekuće cene preračunati u stalne i sl. Ukoliko to nije moguće komparacija nedovoljno uporedivih podataka ne mož se vr+iti bez odgovarajućih ograničenja uz veći ili manji rizik u donošenju pogrešnih zaključaka.
3
Ii= EMBED Equation.3
Bi= EMBED Equation.3 i= 1,2,3,...,n
Vremenske serije relativnih brojeva sa stalnom bazom omogućuju ne samo jasnije upoređenje nivoa posmatrane pojave u različitim vremenskim intervalima,nego i lakše poređenje razvojnih tendencija više pojava, naročito kad njihove merne jedinice nisu iste.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET