Spoljnotrgovinska razmena Srbije sa zemljama jugoistočne Evrope | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Spoljnotrgovinska razmena Srbije sa zemljama jugoistočne Evrope". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SEMINARSKI RAD
Predmet: SPOLJNOTRGOVINSKO POSLOVANJE
SPOLJNOTRGOVINSKA RAZMENA SRBIJE SA ZEMLJAMA JUGOISTOČNE EVROPE
Beograd, mart, 2010.
SADRŽAJ
UVOD………………………………………………………………………………………3
1.MAKROEKONOMSKE KOORDINATE SRBIJE U JUGOISTOČNOJ EVROPI..4
2.TRENDOVI U OBIMU I STRUKTURI SPOLJNE TRGOVINE SRBIJE I ZEMALJA JUGOISTOČNE EVROPE……………………………………………….....6
3. TRGOVINSKI ODNOSI ZEMALJA JUGOISTOČNE EVROPE………………….8
4. ZONA SLOBODNE TRGOVINE U JUGOISTOČNOJ EVROPI……………...…10
ZAKLJUČAK…………………………………………………………………………….12
LITERATURA………………………………………………………………….………..13
UVOD
Prošle su skoro dve decenije od kako su zemlje jugoistočne Evrope krenule put tranzicionih promena. Iako su 90-te godine obeležene brojnim konfliktima i sukobima koji su doveli do ogromnih političkih problema u regionu, pristupanje Evropskoj uniji je, do danas, ostao njihov zajednički cilj. Neke od zemalja su, u proteklom periodu, uspele da ostvare taj cilj, dok se ostale još uvek nalaze u procesu prilagođavanja političkih i ekonomskih sistema pravilima Unije. Posledice događaja s kraja XX veka, najvidljivije su u Srbiji, a ogledaju se u nizu nerešenih političkih pitanja i u znatno oslabljenim makroekonomskim performansama koje utiču na rejting Srbije u regionu i svetu. Kvalitet međusobnih ekonomskih odnosa Srbije i ostalih zemalja jugoistočne Evrope i položaj Srbije u okruženju, najbolje se može razumeti kroz analizu njihove spoljne trgovine. Ovaj rad se bavi problemom vrednosno i strukturno siromašne izvozne ponude Srbije u zemlje jugoistočne Evrope i pitanjem koliko ponuda tih zemalja učestvuje u zadovoljenju konstantno rastućih potreba Srbije za uvoznim proizvodima. Poseban osvrt biće napravljen na pitanje koliko zemlje jugoistočne Evrope jedne druge doživljavaju kao ozbiljne spoljnotrgovinske partnere.
Region jugoistočne Evrope čini devet zemalja, od kojih su dve početkom ove godine postale punopravne članice Evropske unije, a ostalih sedam se nalazi na različitim nivoima realizacije započetog procesa tranzicije. Uvažavajući delimično zajedničko istorijsko nasleđe, političke specifičnosti i dostignute rezultate u razvoju privrede svake od ovih zemalja, može se reći da među njima postoji niz ekonomskih sličnosti, i jedinstven zajednički cilj – aktivan pristup evrointegracijama. Događaji koji su se 90-tih godina dvadesetog veka, odigrali na političkom planu, definisali su startne pozicije svake od zemalja regiona u ostvarivanju tog cilja. Sa druge strane, period političkih turbulencija ostavio je niz posledica po njihov ekonomski razvoj. Negativnim uticajima je najviše bila izložena srpska privreda zahvaljujući ekonomskim i trgovinskim sankcijama, NATO agresiji i njenom višegodišnjem udaljavanju od modernih privrednih tokova. Delovanje velikog broja negativnih faktora definisalo je marginalni položaj Srbije na ekonomskoj lestvici regiona. Posledice su najočiglednije u spoljnoj trgovini, gde postoji ogromna disproporcija uvoza i izvoza (u korist uvoza), koja već dugi niz godina uslovljava spoljnotrgovinski deficit. Generalno posmatrano, visoka zavisnost od uvoza roba široke potrošnje i sirovine i reprodukcioni materijal kao najjači domaći izvozni aduti, ne mogu Srbiji obezbediti makroekonomske performanse koje će poboljšati njen ekonomski položaj u okruženju.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET