Spoljna trgovina | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Spoljna trgovina". Rad ima 38 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 I УВОД У СПОЉНУ ТРГОВИНУ
ПОЈАМ СПОЉНЕ ТРГОВИНЕ
Спољна трговина представља промет робе и услуга у коме се размјена обавља између субјеката разних земаља тако што предмет купопродаје прелази царинску линију и територију земље продавца (извоз) или земље купца (увоз), а на основу закључених писмених спољнотрговинских уговора.Спољна трговина обухвата трговину робом, трговину услугама,трговину правима на интелектуалну својину и трговину која се обавља подсредством инвестиција које утичу на спољну трговину земље.
Ако се ова дефиниција спољне трговине рашчлани, из ње произлази следеће:
Спољна трговина се обавља између субјеката различитих земаља,од којих је један у улози продавца ( извоз),а други у улози купца (увоз);
Роба,по правилу,прелази државну границуж
Спољна трговина се обавља по одређеним законима,а интереси учесника се изражавају у уредно закљученим спољнотрговинским уговорима.
Спољнотрговинска размјена обухвата и низ производних и непороизводних услуга као што су: услуге у саобраћају, туризму, инвестиционо-граћевински радови, банкарске услуге, научноинформативне услуге, консалтинг, и слународни промет технологије, девиза-новца и капитала,међународно кретање радне снаге. У спољну трговину могу да се укључују само конкурентни производи услуге у погледу цијене, квалитета,начина плаћања,рокова испорука. Због тога свака земља, да би имала успјеха у спољној трговини мора на најбољи начин да комбинује факторе производње којима располаже почев од природних ресурса, преко радне снаге,до капитала, маркетинга и менађмента. Спољна трговина обавља се у веома сложеном радном процесу који се састоји од неколико фаза. Она обухвата разне дјелатности од припреме посла (изучавање тржишта, реклама и пропаганда, унапређење продаје), преко успостављања пословних веза са страним партнерима,до закључивања и реализације самог спољнотрговинског посла.Тај радни процес познат је под називом спољнотрговинско и девизно послобање.
2. УЛОГА И ЗНАЧАЈ СПОЉНЕ ТРГОВИНЕ У НАЦИОНАЛНОЈ ПРИВРЕДИ
Спољна привреда има велику улогу и значај.
Улога и значај спољне трговине огледају се у следећим:
А) она омогућује да се на спољна тржишта пласирају вишкови и купе (попуне) мањкови у роби,новцу,капиталу,технологи...
Б) омогућује постизање повољних услова размјене цијена него ако се продаје само на домаћем тржишту;
В )допуњује асортиман производа и услуга и омогућује квалитетније задовољавање људских потреба-репродукционих и потрошачких.
Г) усмјерава произвођача на примјену свјетских критеријума и
стандарда вредновања производње и најсавременијег технолошког прогреса;
Д) омогућује сталну комуникацију са свијетом која позитивно утиче на обуку кадрова као и на проширивање знања упознавањем култура и обичај других народа и земаља.
Спољна трговина остварује значајне задатке у оквиру националне привреде. Кроз пласман вишкова и увоз дефицитарних производа-услуга она врши значајне структурне промјене у материјалној производњи и у друштвеном производу сваке земље. Нпр. Италија произведе 10 милиона тона кукуруза, а за националну потрошњу потребно је 5 милиона. Да није спољне трговине тај вишак производа значио би друштвено уништен рад и средства.
Извоз се може дефинисати као дио националне производње који се продаје у иностранству. Увоз је дио националне потрошње који се подмирују куповином робе у иностранству. Спољна трговина а не своди само на пласман вишкова и попуну мањкова у робама и услугама. Њу мотивише изарада ина увозним и на извозни пословима већа него да се продаје у земљи.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET